taśmy modułowe

Właściwości i zastosowanie taśm modułowych

Automatyczne systemy transportowe w magazynach, kopalniach, bądź fabrykach stanowią elementarne wyposażenie tego typu obiektów przemysłowych. Umożliwiają one przenoszenie dużych ilości materiałów lub produktów w bardzo wydajny sposób, który ponadto pozwala odciążyć pracowników firmy.

Taśmy z segmentów

 taśmy modułoweDzięki transporterom taśmowym możemy usprawnić procesy produkcyjne pod względem logistyki, a także uczynić je mniej kosztownymi, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie wydajności produkcji danego przedsiębiorstwa i czyni firmę bardziej rentowną. Każdy transporter taśmowy, jak sama nazwa wskazuje, do pracy wymaga zainstalowania taśmy przenośnikowej. To właśnie na niej umieszczany jest towar, który chcemy przemieścić. Przykładem takiej taśmy jest chociażby pas, na którym układamy produkty w kolejce do kasy w supermarkecie. Istnieje kilka rodzajów taśm, z których każdy przeznaczony jest do przenoszenia konkretnego typu materiałów. Wyróżniamy między innymi taśmy trudnościeralne, ognioodporne, olejoodporne, taśmy odporne na wysoką temperaturę oraz taśmy ogólnego przeznaczenia. Pasy transportujące do przenośników taśmowych różnią się od siebie nie tylko pod względem indywidualnych parametrów technicznych i zastosowania, ale również mogą posiadać różne warianty odnośnie sposobu ich montażu i łączenia. Guma, z której najczęściej wykonuje się taśmy może być zgrzewana lub łączona przy pomocy metalowych złączek.

 taśmy modułoweNiestety serwisowanie lub konserwacja takiej taśmy stwarza konieczność rozłączenia jej, lub zdjęcia jej z transportera na całej długości. Istnieją jednak również specjalistyczne taśmy modułowe, które składają się z pojedynczych segmentów. Umożliwia to bardzo szybki i bezproblemowy montaż lub demontaż takiej taśmy, a w przypadku usterki fragmentu taśmy można z łatwością wymienić, bądź naprawić pojedynczy uszkodzony segment bez konieczności zdejmowania jej z transportera w całości. Są one także bardzo łatwe w czyszczeniu, przez co powszechnie stosuje się je w przemyśle spożywczym. Wykonane z najwyższej jakości tworzyw sztucznych taśmy modułowe charakteryzują się bardzo długim czasem eksploatacji. Są bardzo praktyczne i umożliwiają łatwe utrzymanie prawidłowych warunków higieny dla transportowanych produktów spożywczych.

Niski koszt serwisowania takich taśm oraz łatwość w konserwacji poszczególnych segmentów sprawiają, że taśmy tego typu są wyjątkowo tanie w utrzymaniu, a ich użytkowanie rzadko wymaga ingerencji wykwalifikowanych pracowników firmy specjalizującej się w produkowaniu lub dystrybucji przemysłowych systemów transportowych.

Zobacz też https://zebra-tech.pl/