żyrandole

Żyrandol eleganckim i oryginalnym źródłem światła

Oświetlenie sufitowe jest zwykle głównym źródłem światła w większości domostw. To właśnie z góry najłatwiej oświetlić całą powierzchnię pomieszczeń w domu i w takim miejscu źródła takiego światła prezentują się zdecydowanie najlepiej. Żyrandole są dość klasyczną formą oświetlenia, która kojarzy się z elegancją i pewnego rodzaju statusem.

Żyrandol do mieszkania

żyrandoleW przeszłości przez wiele wieków stosowane były w siedzibach osób zamożnych, czy też miejscach wiary. Był to jeden z elementów wyposażenia, na który zdecydowana większość społeczeństwa nie mogła sobie pozwolić. Dlatego też przez wiele setek lat kojarzył się jednoznacznie ze statusem i wyższością. Dzisiaj jednak, jest to jeden z elementów wyposażenia domu, który dostępny jest praktycznie dla każdego. Właściwie jedynym czynnikiem, który może bezpośrednio zapobiegać montażowi żyrandola jest posiadanie zbyt niskiego sufitu. Lampy te zdecydowanie lepiej prezentują się w pomieszczeniach o sporej powierzchni z wysokimi sufitami. Wtedy zamontowanie takiego sporej wielkości żyrandola jest ukoronowaniem wystroju całego pokoju. Warto żyrandole dopasować do stylu w jakim wyposażone jest nasze mieszkanie. Jeśli jest to styl klasyczny, to warto pokusić się o wzór bardziej tradycyjny, pasujący do wystroju wnętrza.

żyrandoleZ kolei w mniejszych mieszkaniach należy się w większości przypadków powstrzymać od montażu tego typu oświetlenia, lub zdecydować na bardzo małą opcję. Gdyż przy niskim suficie, taka lampa może być poważnym problemem dla osób wyższych, a ich obijanie się o nią głową nie będzie wyglądać zbyt dobrze i odejmie uroku takiego przedmiotu. Do żyrandoli polecane są żarówki o dość dużej mocy, które produkują światło o barwie raczej ciepłej, gdyż komponuje się ona zdecydowanie lepiej z większością aranżacji. Tym bardziej jeśli montujemy tak przedmiot w salonie, czy jadalni, które są miejscami wypoczynku w którym zdecydowanie pomaga ciepłe światło tworząc bardziej bliską, domową atmosferę. Z kolei jeśli jest to lampa montowana w przedpokojach, czy ciągach komunikacyjnych to możemy zdecydować się na zimną barwę światła. Jeśli jednak instalujemy parę żyrandoli w jednym domu, to powinniśmy pozostać przy jednej barwie światła, gdyż takie zmiany w barwie pomiędzy pomieszczeniami nie będą wyglądać zbyt dobrze.

Z kolei gdy jesteśmy fanami stylu bardziej nowoczesnego, to możemy pokusić się o różnego rodzaju futurystyczne konstrukcje z licznymi dodatkami. Istnieją lampy tego typu z opcjami zmiany koloru, czy różnych trybów migania i ściemniania. Należy jednak pamiętać, aby całość była spójna z wystrojem wnętrza.