Zalety siłowników elektrycznych

W wielu maszynach oraz urządzeniach funkcję wykonawczą pełnią siłowniki elektryczne. To one pozwalają na wprowadzenie tłoczyska w ruch, dzięki silnikowi serwo lub krokowemu, który współpracuje z przekładnię opartą na śrubie kulowej. Takie siłowniki mają naprawdę wiele zalet. Nie bez powodu poleca się je do zastosowań, w których bardzo ważna jest kontrola prędkości.

Najbardziej ekonomiczne siłowniki elektryczne

siłowniki elektryczneDzięki siłownikom mamy wpływ na ten parametr, podobnie jak na położenie oraz pozycjonowanie tłoczyska. W trosce o prawidłowe działanie urządzenia, producenci często wyposażają siłowniki w dodatkowe zabezpieczenie przed obrotem tłoczyska, dzięki czemu niemożliwa jest niewłaściwa praca systemu. Siłownik posiada zawsze wkładkę magnetyczną, która kontroluje tłok. Jeśli zależy nam na specjalnych funkcjach, możemy zapytać producentów o siłowniki z dodatkowym wyposażeniem. Na przykład może to być hamulec bezpieczeństwa, który umożliwia zatrzymanie tłoka bez względu na to, czy jest zasilanie, czy go nie ma. Siłowniki elektryczne obecnie powoli wypełniają siłowniki pneumatyczne oraz pneumatyczne, ponieważ sprawdzają się w szerszej liczbie zastosowań niż te, a w dodatku ich eksploatacja jest o wiele tańsza. Wybierając siłownik pneumatyczny, musimy liczyć się z koniecznością kupna i montażu instalacji sprężonego powietrza – a mogą być to naprawdę spore koszty.

siłowniki elektryczneWiele więc wskazuje na to, że to niezawodne siłowniki elektryczne są najbardziej ekonomicznym z rozwiązań. Wśród obszarów zastosowań producenci wymieniają naprawdę wiele branż. Tego typu silniki sprawdzają się w przemyśle obróbki drewna oraz tworzyw sztucznych, w przemyśle włókienniczym, samochodowym, jak i w firmach przemysłowych pracujących na obrabiarkach. To dopiero kilka propozycji, siłowniki mogą być bowiem stosowane także w laboratoriach, w przemyśle spożywczym i wszelkich innych miejscach, gdzie występują maszyny pakujące. Wybierając siłownik elektryczny pochodzący od sprawdzonego i renomowanego producenta, mamy pewność, że będzie on dobrze wypełniał swoją rolę przez naprawdę długi czas eksploatacji. Możemy liczyć też na obniżenie poziomu hałasu oraz możliwość ukrycia kabli wewnątrz profilu, aby uniknąć braku estetyki.

Dodatkowo obecnie najnowsze siłowniki posiadają tak zaprojektowaną budowę, że możliwe jest nie tylko bezpieczne użytkowanie, ale też łatwe czyszczenie. Jeśli mamy szczególne życzenia, z pewnością bez problemu znajdziemy producenta, który je spełni. Może to być na przykład inny sposób mocowania tłoczyska czy prośba o jego polerowaną powierzchnię.