malowanie ogniochronne konstrukcji stalowych

Zabezpieczanie i malowanie ogniochronne konstrukcji stalowych

Podczas budowy obiektów w konstrukcji stalowej powinno się je odpowiednio zabezpieczać przed różnymi szkodliwymi czynnikami w tym przed korozją. Również bardzo ważne jest zabezpieczanie ich przed ogniem.

malowanie ogniochronne konstrukcji stalowychWiadomo, że ogień na konstrukcję stalową działać będzie niekorzystnie dlatego właśnie wykonuje się na nich powłoki ochronne, które temu maja zapobiec. Poza tym takie zabezpieczenia konstrukcji stalowych wpływa na wartość współczynnika przenikania ciepła (jest on mniejszy), poza tym także zmienia wymiary elementów konstrukcyjnych jak i zwiększa pojemność cieplną. Jeśli chodzi o powłoki ognioochronne, to są one różne, poza tym różnią się sposobem zamocowania, skutecznością, jak i ceną.

Profesjonalne malowanie ogniochronne konstrukcji stalowych wykonuje się specjalnymi farbami. Jednymi z takich farb, są farby pęczniejące. Ten rodzaj farb daje elementom stalowym odporność przeciwogniową w skali od R 15 do R 60. Farby pęczniejące pod wpływem wysokich temperatur przyrastają. Dzięki temu również ten rodzaj farb ochronnych zwiększają masywność konstrukcji stalowej. Farby tego rodzaju są sprzedawane jako zestaw, który składa się z farby podkładowej, farby zasadniczej oraz farby nawierzchniowej. Farby pęczniejące maja wiele zalet. Między innymi zwiększają estetykę i wygląd samych konstrukcji. Farby tego typu można dostać w rożnych kolorach. Także bardzo łatwo, jak i szybko takie farby się nakłada. Przez łatwy sposób nakładania, także jest to proste w przypadku powłok kratowych lub stężonych. Także na rynku można znaleźć natryskowe powłoki ognioochronne, które stosuje się na konstrukcje stalowe. Chronią one w skali od R30 do R 240.

zabezpieczenie konstrukcji stalowychPodobnie również zabezpiecza się konstrukcje stalowe przed korozją. Oczywiście malowanie antykorozyjne konstrukcji stalowych odbywa się z wykorzystaniem innych farb. Farby wchłaniają się w konstrukcje dzięki czemu są one odporne na korozję. Malowanie antykorozyjne, podobnie jak ognioochronne jest bardzo ważne i wpływa na żywność konstrukcji.

Ważna jest również inspekcja techniczna powłok malarskich. Taka inspekcja zbada czy wszystkie powłoki ochronne konstrukcji są dobrze wykonane. Szczególne taka inspekcja techniczna powłok malarskich jest ważna w konstrukcjach, które nie są nowe. Kontrole takich obiektów powinny odbywać się regularnie.

Malowanie ochronne jak i odpowiednie inspekcje czy kontrole wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa obiektu. Także wszelkie czynności zabezpieczające wpływają na zwiększenie żywotności wybudowanego obiektu z konstrukcji stalowej.