rusztowania aluminiowe

Z jakiego materiału wykonać rusztowanie?

Po upływie kilku lat nasz dom może wymagać odświeżenia z zewnątrz. Jeżeli chcemy, żeby nadal prezentował się naprawdę dobrze, powinniśmy zdecydować się na ponowne odmalowanie elewacji. Do takich zadań przeprowadzanych na wysokościach konieczne jest zastosowanie odpowiedniego rusztowania.

Rusztowanie aluminiowe jest popularne

rusztowania aluminioweBarierki zabezpieczają pracowników przed upadkiem. Rusztowanie powinno być więc solidne. Dawne rusztowania wykonywane z drewna, nadal są stosowane. Drewno jest bowiem surowcem, który dzięki swojej nierównej strukturze wykazuje właściwości antypoślizgowe, dlatego drewniane deski idealnie nadają się na podesty rusztowań. Jednak powinniśmy pamiętać, że wcale nie mamy takiej dowolności w przypadku rusztowań – to, jakie materiały mogą być stosowane, a jakie są niedopuszczalne do eksploatacji, jest opisane w kilkunastu rozporządzeniach i krajowych normach. Nic dziwnego, że panują tutaj takie rygorystyczne zasady – w końcu w ostatnich latach zdarzało się sporo śmiertelnych wypadków na placach budowy, ponieważ nie zadbano o odpowiednio bezpieczne rusztowanie. Dopuszczone do wykonywania rusztowań są materiały takie jak wspomniane już drewno, ale także płyty drewnopochodne, styl ocynkowaną, włókna szklane, jak i aluminium. Rusztowanie aluminiowe cieszy się największą popularnością i nic dziwnego – jest bowiem najlżejsze.

rusztowania aluminioweA wiadomo, że rusztowania to konstrukcje tymczasowe, stawiane tylko na czas wykonywania prac, dlatego bardzo istotna jest szybkość ich montażu. Dzięki lekkości konstrukcji, pracownicy nie muszą niepotrzebnie tracić czasu. Podobne materiały stosuje się do wykonania podestów. Ze względu na sposób kotwienia, możemy wyróżnić rusztowania przyścienne oraz konstrukcje ścienne. W drugim przypadku montujemy rusztowanie do ściany – dzięki temu jest ono solidniejsze i bezpieczniejsze, jednak na ścianę przechodzą obciążenia. W przypadku rusztowania przyściennego, konstrukcja nie ma kontaktu ze ścianą. Ciekawostką może być, że istnieje opcja stawiania rusztowania wiszącego! Wówczas zaczyna się je montować od góry, od dachu, a potem dokłada się kolejne piętra aż do ziemi. Nie jest to jednak często spotykane rozwiązanie. W naszym kraju najczęściej wykorzystuje się tak zwane rusztowania warszawskie, ponieważ są najprostsze w rozkładaniu i montażu, a ponadto poszczególne komponenty z powodzeniem udźwignie jeden pracownik budowy.

Takie rusztowanie to po prostu stalowe rury zespawane w ramy, do których dokłada się podest. Oczywiście możemy wybrać takie rusztowanie, jakie nam najbardziej odpowiada, jednak to warszawskie jest naprawdę dogodną opcją.