izolacje fundamentów

Z czego składa się fundament?

Fundament jest elementem konstrukcyjnym, który stanowi połączenie budynku z podłożem gruntowym. To właśnie na ławach fundamentowych opiera się cały ciężar budynku. Dlatego muszą one być odpowiednio i niezawodnie wykonane. Dlatego ławy powinny być tak wykonane, aby ciężar rozkładał się proporcjonalnie na całej szerokości ław fundamentowych.

Ważne są izolacje fundamentów

izolacje fundamentówJeśli mowa o tym z jakich warstw składa się fundament to należy rozpocząć od podkładu. Grunt przed przystąpieniem do budowy fundamentu należy zagęścić w przeciwnym razie będzie on pękał. Często również wykonuje się wylewkę z chudego betonu na której umieszcza się ławę fundamentową. Chudy beton jest najczęściej klasy C8/10. Głównym elementem jest oczywiście ława fundamentowa, która musi być wykonana solidnie. Dlatego jest to najczęściej żelbet. Taki zbrojny beton jest bardzo wytrzymały. Kolejnym elementem są ściany fundamentowe. W tym przypadku najczęściej to również element żelbetowe lub również wznosi się je z bloczków betonowych. Ważna są izolacje fundamentów. Należy pamiętać, że fundament jest elementem konstrukcyjnym, który styka się bezpośrednio z gruntem, a tym samym wodami gruntowymi. Dlatego hydroizolacje muszą zostać dobrane właściwie. Najczęściej stosuje się specjalne folie budowlane, które właśnie mają takie zadanie. Również ważne jest to aby zachować ciągłość takiej izolacji.

Gdy tak nie będzie, podczas użytkowania mogą powstać przewilgocenia. W takim przypadku do odbudowy izolacji fundamentów będzie potrzebna iniekcja ciśnieniowa. Dlatego, aby w późniejszym czasie nie inwestować w kosztowną iniekcję, warto od razu wykonać odpowiednio hydroizolacje fundamentów. Takie polecane izolacje fundamentów muszą zostać połączone z izolacją przeciwwilgociową podłogi na gruncie. Zapobiegnie się wtedy przerw w izolacji i możliwych miejsc, gdzie może wilgoć z gruntu przedostawać się do środka budynku. Izolacja budynków to także izolacje termiczne. Również ściany fundamentowe muszą takowe posiadać. Wykonuje się je często ze styropianu bez porów czyli polistyrenu ekstrudowanego – XPS. Jedna z firm w Warszawie wykonuje również hydroizolacje tych izolacji termicznych.

W tym przypadku ma się pewność, że taka izolacja jest odpowiednio zabezpieczona przed wilgocią z gruntu. Warto zadbać, aby izolacja termiczna ścian jak i fundamentów była ze sobą połączona. Jeśli poziom wód gruntowych znajduje się powyżej poziomu posadowienia ław fundamentowych to wykonywane jest drenaż opasowy. Musi on zostać połączony z jakimś odpływem na przykład ze studnią chłonną.