rekuperatory

Wybór rekuperacji do domu

Choć systemy wentylacji rekuperacyjnej odznaczają się dużą wydajnością, nie każdy wie, że odzysk ciepła zależy od zastosowanego wymiennika – w przypadku domów jednorodzinnych najlepiej sprawdzą się wymienniki przeciwprądowe lub obrotowe, których sprawność wynosi powyżej 80%.

Jaka rekuperacja sprawdzi się najlepiej?

rekuperatoryWymiennik przeciwprądowy zbudowany jest z przylegających do siebie kanalików, którymi przepływa ciepłe i zimne powietrze – w miejscu styku kanalików następuje wymiana energii cieplnej między zużytym powietrzem a tym świeżym. Jeśli chodzi o wymienniki obrotowe, tutaj wolny obrót wymiennika powoduje akumulację energii. Rekuperacja do domów może opierać się także na wymiennikach krzyżowych, które wyróżnia to, że odzyskują nie tylko ciepłość, ale i wilgoć. Niezależnie od wyboru, każdy rekuperator powinien być wyposażony w system antyzamrożeniowy oraz zabezpieczenie kominowe. Należy wybierać tylko te urządzenia, które posiadają atest higieniczny, dzięki temu będziemy mieć pewność, że zostały one sprawdzone przez producenta i są zgodne z istniejącymi normami technicznymi. Oprócz rekuperatora, warto wybrać odpowiednie kanały wentylacyjne – obecnie najczęściej wykorzystuje się kanały stalowe lub polietylenowe. Kanały stalowe odznaczają się dużą wytrzymałością, a ich zaletą jest możliwość łatwego czyszczenia.

rekuperatoryZ kolei kanały polietylenowe stają się coraz częściej wybierane z tego względu, że ich niewielkie średnice pozwalają na łatwe ukrycie ich w przewodach budowlanych. I, podobnie jak kanały stalowe, odznaczają się wyjątkową trwałością, są też higieniczne. Najnowsze rozwiązania to przewody polietylenowe pokryte antybakteryjną warstwą ochronną, czego nie mamy w przypadku stalowych kanałów. Zastanawiając się nad tym, które rozwiązanie jest lepsze – warto zwrócić uwagę na to, czy mamy miejsce do wykonania zabudowy kanałów stalowych. Jeśli nie – wówczas kanały polietylenowe sprawdzą się lepiej. Pozostałe parametry mają bowiem identyczne co kanały stalowe. Pozostałe elementy rekuperacyjnego systemu wentylacyjnego to czerpnia i wyrzutnia, czyli otwory znajdujące się w ścianie budynku. Dzięki rezygnacji z budowy wszystkich kominów wentylacyjnych (w przypadku rekuperacji wystarczy jeden komin, nie dwa czy trzy, jak przy wentylacji grawitacyjnej) możemy zdecydowanie obniżyć koszty budowy wentylacji. Jeżeli do tego zdecydujemy się na ogrzewanie elektryczne lub pompę ciepła, wówczas nasz dom nie musi w ogóle posiadać komina.

Ponadto, decydując się na rekuperację, system ogrzewania może charakteryzować się mniejszą mocą niż przy tradycyjnej wentylacji – i tak, według producentów, oszczędności w zakresie ogrzewania mogą wynosić nawet 50% wydatków.