automatyczne nawadnianie ogrodów

Wszystko o automatycznym nawadnianiu ogrodów

Jeszcze kilka alt temu nawadnianie ogrodów kojarzyło się z monotonną, nudną czynnością, która w dodatku przynosiła umiarkowanie dobre rezultaty. Stanie przy ogródku z wężem czy częste przenoszenie podlewaczek było mało efektywne, a do tego męczące. Konewka natomiast sprawdzała się tylko w przypadku roślin w doniczkach na tarasie, czy np. pomidorów, które muszą być podlewane z dołu.

Systemowe podlewanie ogrodu

automatyczne nawadnianie ogrodówNie zawsze się nam chciało podlewać, nie zawsze był czas, a rośliny i trawnik usychały. Na szczęście została wprowadzona nowość, a mianowicie automatyczne nawadnianie ogrodów. Co to takiego? Jest to rodzaj elektronicznego systemu zajmującego się dostarczaniem wody do ogrodu. Jego sercem jest panel sterujący. Łatwy w obsłudze panel pozwala nam na ustawienie czasu trwania podlewania i godzinę jego rozpoczęcia. Czas może być różny dla poszczególnych sekcji, które będą omówione później, a podlewanie może się włączać nawet kilka razy dziennie. Ustawienia zostają zapamiętane, więc system codziennie będzie dbał o nawodnienie ogrodu. Jednak można dowolnie zmieniać ustawienia jeśli przykładowo są straszne upały i rośliny bardziej wyschły.

automatyczne nawadnianie ogrodówPrzydatną rzeczą jest umieszczenie czujnika deszczu, montowanego na dachu. Dzięki niemu kiedy pada podlewanie się nie załączy, a woda nie będzie marnowana. Panel sterowania jest podłączony z podlewaczkami oraz liniami kroplującymi. Każdą podlewaczkę ustawia się osobno pod względem czasu podlewania, długości strumienia wody i szerokości podlewania. To pozwala na zoptymalizowanie tego procesu, a woda będzie padała tylko na rośliny, a nie na altankę, elewację, czy chodnik. Podlewaczki stosowane są głównie to podlewania dużych połaci terenu, na przykład trawnika. Linie kroplujące są to cienkie rury z regularnie wykonanymi otworkami, które są schowane płytko pod ziemią. Kładzie się je wokół kwiatów, drzew, krzewów, wszędzie tam gdzie potrzebna jest mniejsza ilość wody dostarczana punktowo i od strony ziemi, a nie psikanie z góry. Podlewaczki i linie mogą działać w tym samym czasie lub o różnych porach, dodatkowo czas podlewania linii także jest ustalany na panelu kontrolnym.

Koszt wykonania automatycznego systemu nawadniania na pewno będzie wyższy niż zakup węża ogrodowego, ale jest to zakup, który się nam zwróci. Dzięki niemu będziemy mieli więcej czasu na inne sprawy związane z terenem zielonym, a ogród będzie dobrze nawodniony. Warto jest inwestować w godne polecenia systemy z gwarancją od renomowanych producentów. Na takim produkcie na pewno się nie zawiedziemy.