odkurzacz centralny

Wskazówki do montażu odkurzaczy centralnych

Odkurzacze centralne stają się coraz bardziej popularne. Coraz rzadziej odstrasza nas ich pozornie wysoka cena a coraz chętniej dostrzegamy liczne zalety płynące z ich użytkowania. Odkurzacz centralny to przede wszystkim ogromna wygoda. Zamiast ciągnąć przez całe mieszkanie tradycyjny odkurzacz możemy podpiąć rurę do dowolnego gniazda w domu i odkurzać lekko i wygodnie.

odkurzacz centralnyCałe zanieczyszczenie odprowadzamy specjalnymi kanałami w ścianie aż do jednostki centralnej. Umieszcza się ją z dala od pomieszczeń mieszkalnych – w piwnicy bądź garaży. Zanieczyszczenia są tam filtrowane a całe powietrze wyrzucane na zewnątrz budynku. Dzięki temu zanieczyszczenia nie mają szans powrócić do naszego mieszkania. Jest to argument szczególnie ważny dla rodzin alergików. Ponadto lekkość użytkowania sprawia, że odkurzacze centralne doskonale dopasowują się do dzieci i osób starszych. Wreszcie dochodzi jeszcze brak hałasu. Ponieważ jednostka centralna umieszczona jest poza naszym zasięgiem słuchu możemy się cieszyć niezwykle cichą pracą tego urządzenia. Montaż odkurzaczy centralnych nie jest jednak ani łatwy ani szczególnie tani. Jeśli chodzi o cenę to waha ona się znacznie w zależności od potrzeb. W przypadku domku o powierzchni około stu metrów koszt będzie wynosił około dwóch – trzech tysięcy.

Nie jest to wcale zaporowa cena, zważywszy też na fakt, że odkurzacze centralne objęte są dwudziestopięcioletnią gwarancją. Największą chyba wadą jest instalacja odkurzacza centralnego. Od jego prawidłowego montażu zależy jego właściwe funkcjonowanie i bezawaryjność. Niestety wiele istniejących na rynku firm nadal nienależycie przykłada się do montażu. Dlatego zaleca się aby instalacja odkurzacza centralnego miała miejsce we wstępnej etapie budowy domu, tak aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń innych instalacji. Jeśli jednak zdecydujemy się na montaż odkurzacza w domu już wykończonym to warto zainwestować w profesjonalną ekipę montującą. Ponieważ kanały pociągnięte są wzdłuż ścian koniecznym będzie ich częściowe skucie. Dla lepszego efektu zaleca się zastosowanie w tych miejscach kamienia dekoracyjnego z Krakowa. Kamień dekoracyjny jest estetyczny i elegancji a jego ogromny wybór powinien zadowolić właścicieli każdego rodzaju wnętrz. Montaż odkurzacza centralnego powinien poprzedzić odpowiedni projekt.

Warto dokładnie przemyśleć ilość potrzebnych gniazd, od nich zależy w dużym stopniu ostateczna cena instalacji. Z drugiej strony nie szukajmy jednak oszczędności na siłę. Ważne jest aby odkurzacz był jak najwygodniejszy i jak najbardziej funkcjonalny. W końcu właśnie taka jest jego idea.

Czytaj więcej na: fach-cent.pl