guma SBR

Właściwości i zastosowanie gumy SBR

Bardzo cenionym wynalazkiem używanym w wielu branżach są wszelkiego rodzaju tworzywa sztuczne. Materiały te stanowią świetne uzupełnienie przedmiotów, które stworzone są z surowców naturalnych. Czasami całkowicie potrafią zastąpić elementy wykonane z drewna, metalu lub kamienia. Jednym z przykładów takiego tworzywa jest guma, czyli rodzaj elastomera powstałego z kauczuków silikonowych.

Czym jest guma SBR?

nietoksyczna guma SBRGumy mają bardzo szeroki wachlarz zastosowań – to z nich powstaje wiele przedmiotów, bez których ciężko byłoby funkcjonować we współczesnym świecie. Służą one do produkcji opon samochodowych, węży ogrodowych, uszczelek, podeszwy butów i wielu innych produktów. Ze względu na dużą różnorodność wynikającą z innych właściwości dzieli się ją na kilka rodzajów. Wszystkie one jednak mają uniwersalną cechę charakterystyczną dla tego tworzywa – są niezwykle wytrzymałe. Jedną z bardziej popularnych gum technicznych jest SBR. Tak jak reszta otrzymuje się ją z kauczuku podczas procesu wulkanizacji. Nietoksyczna guma SBR z tego powodu inaczej nazywana jest kauczukiem butadienowo-styrenowym lub częściej NR/SBR. Z uwagi na to, że do jej składu dodaje się kauczuk naturalny staje się ona bezwonna oraz nietoksyczna. Jest to powód, dla którego produkt taki uzyskuje atest PZH, który pozwala na użytkowanie go w kontakcie z żywnością. Charakteryzuję się ona dużą odpornością na działanie różnego rodzaju sił. Oznacza to, że na strukturze nie powstają żadne przetarcia ani nie narusza się głębszych struktur.

guma SBRZaletami, które zachęcają do kupna takiej gumy jest to, że jest ona obojętna na wilgoć, alkohol, kwas oraz zasady, jednakże wykazuję wrażliwość na działanie smarów lub olejów roślinnych. Z uwagi na to, że guma SBR toleruje mniejszy zakres temperatur nie należy wystawiać jej na bezpośrednie oddziaływanie światła słonecznego. Powszechnie stosuję się ją jako materiał do produkcji uszczelek samochodowych, które zabezpieczają układ hamulcowy oraz układ chłodzenia silnika. Pomagają one zapobiec wyciekowi płynów, ale również wygłuszają ogólną pracę pojazdu. Oprócz tego producenci chętnie stosują ten rodzaj tworzywa do produkcji podeszwy obuwia. Nietoksyczna wersja również szeroko stosowana jest w przemyśle spożywczym i można ją spotkać w wielu wytwórniach lub magazynach. Z uwagi na swoją wytrzymałość, elastyczność i nie powodowanie zabrudzeń sprawdza się również podczas produkcji mebli.

Guma jest szeroko stosowana w wielu produktach. Możemy nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że otacza nas ona praktycznie w każdym aspekcie życia codziennego – rozpoczynając od obuwia, po meble, a na samochodach kończąc. Takie wytrzymałe tworzywo sztuczne jest bardzo doceniane w przemyśle. Dzięki dodaniu do składu naturalnego kauczuku uzyskuje się produkt w pełni nietoksyczny oraz bezwonny.