konserwacja okien

W jaki sposób konserwować okna?

Każdy kupując nowe okna, liczy na to, że będą one dobrze się sprawować przez długie lata. Jednakże jeśli chcemy, aby charakteryzowały się długą żywotnością, musimy dbać o nie poprzez odpowiednią pielęgnację. Zabiegi konserwujące można wykonywać samodzielnie lub powierzać je specjalistom – doświadczonym firmom oferujących serwis i pielęgnację okien.

Konserwacja okien nie jest trudna

konserwacja okienKonserwacja okien nie jest jednak wymagająca, ponieważ wystarczy ją powtarzać raz, ewentualnie dwa razy do roku. Nie zabierze nam to więc dużo czasu. Powinniśmy jednak dysponować odpowiednimi środkami, które nie uszkodzą okien. Jakie detergenty wybrać? Wiele osób po prostu bierze to, co ma w domu, na przykład środki do glazury łazienkowej, jednak specjaliści zdecydowanie odradzają tego rozwiązania. Taki preparat zawierający granulki ścierające może uszkodzić plastikowe profile. Zamiast tego powinniśmy stosować specjalistyczne mleczko do czyszczenia profili okiennych. Posiada ono neutralne pH, dlatego nie wpływa negatywnie na okno, pozwala na jego skuteczne wyczyszczenie, ale przy tym tworzy powłokę ochronną. Dzięki niej osadzanie się zabrudzeń zostaje utrudnione na pewien czas. Co jeszcze musimy posiadać oprócz takiego mleczka? Przede wszystkim specjalny olej, którym będziemy smarować miejsce ryglowania.

konserwacja okienRównież musi to być preparat specjalistyczny a nie towot czy, jeszcze gorzej, olej spożywczy. Jeżeli zależy nam na trwałości naszych okien, zawsze należy korzystać jedynie z dedykowanych środków. Kolejnym zabiegiem konserwacyjnym jest regulacja okuć. Pozwala ono pozbyć się szczelności – dzięki temu zabiegowi skrzydło może bowiem odpowiednio mocno przylegać do ramy. Regulację powinniśmy przeprowadzić przed zimą, dzięki temu mocno dociśniemy okno, co sprawi, że mniej ciepła będzie uciekać z wewnątrz. Na wiosnę możemy z powrotem poluzować ramę, dzięki czemu zapewnimy sobie mikrowentylację. Podsumowując temat – takich zabiegów konserwacyjnych jest kilka, jednak ich regularne wykonywanie może wydłużyć trwałość okna, dlatego powinniśmy o tym pamiętać. Po pierwsze należy więc czyścić ramy okienne za pomocą specjalistycznych, dedykowanych do profili środków chemicznych.

Po drugie, należy regulować okucia, aby zapewnić odpowiednią szczelność okna. Po trzecie, należy smarować miejsca ryglowania za pomocą specjalnego oleju, dzięki czemu nie będzie dochodziło do niepotrzebnych tarć. Te wszystkie zadania możemy wykonać samodzielnie lub zdecydować się na wsparcie profesjonalistów – usługi takie nie są drogie, dlatego być może warto w ten sposób ułatwić sobie życie.