projektant wnętrz

Trudna praca projektanta wnętrz

Od najmłodszych lat dorośli powtarzają dzieciom, że praca na którą się zdecydują będzie dla nich źródłem utrzymania przez wiele lat i właśnie z tego względu powinni wybrać zawód, który będzie sprawiał im przyjemność.

Projektant wnętrz i potrzeby klienta

projektant wnętrzMa to rzeczywiście wiele wspólnego z prawdą – osoby, które wykonują swoją pracę z przyjemnością są znacznie bardziej efektywne niż osoby negatywnie do niej nastawione. Z tego względu dzieci już od najmłodszych lat poszukują swoich pasji – chcą znaleźć coś, co sprawia im przyjemność, jest ciekawa, a przy tym mogłoby się okazać źródłem zarobku. Co, ciekawe wiele osób w wieku gimnazjalnym i licealnym twierdzi, że idealnym wyjściem okazałoby się dla nich bycie architektem wnętrz. O architekturze budowlanej mówi bardzo mało osób, bo twierdzą, że jest to zbyt skomplikowany i trudny rodzaj nauki. Wiele z nich nie zdaje sobie sprawy z tego jak trudna jest praca osoby, która zajmuje się aranżacją wnętrz. Czym innym jest zaprojektowanie własnego pokoju – według własnych zasad, idei oraz pomysłów, a czymś zupełnie innym okazuje się pomysł projektowania wnętrz dla osób zupełnie odmiennych.

projektant wnętrzWażne jest, aby projektant wnętrz potrafił wychodzić z własnej strefy komfortu i aranżować coś, co nie do końca będzie zgadzało się z jego poglądami, a mimo to stworzy coś stylowego i efektownego. Bardzo istotną sprawą a projektowaniu jest tworzenie miejsc, które będą odpowiadały wymaganiom i oczekiwaniom klienta, nie architekta. Z tego względu, jeszcze przed rozpoczęciem pracy, każdy architekt musi koniecznie poznać preferencje osoby, z którą będzie miał współpracować. Do tego zadania najlepiej przydaje się długa i szczegółowa rozmowa, która pozwoli nie tylko na poznanie preferencji klienta, ale również (chociażby w najmniejszym stopniu) jego osobowości i charakteru. To właśnie takie informacje powinny wieść kreatora wnętrz do celu. Ostateczny efekt powinien uwzględniać zarówno efekty wizualne, jak i funkcjonalne – w tym miejscu mają się dobrze czuć przede wszystkim domownicy, więc komfort jest dla nich równie ważny, co efektowność. Ponadto dobry architekt uwzględni w swoim projekcie wiedzę na temat tego, jakie kolory podobają się klientowi oraz jaki styl najlepiej oddaje jego cechy charakteru.

Projektowanie wnętrz nie wiąże się z pełną swobodną i możliwością rozwijania siebie poprzez tworzenie nowoczesnych, niezależnych wnętrz. Dzieje się wręcz przeciwnie – należy się w dużym stopniu dopasowywać i to według właśnie tej struktury należy wykazać się kreatywnością i pomysłowością