Systemy fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe i ich zalety

Urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii skupia coraz więcej zwolenników. W ostatnich lat coraz więcej osób decyduje się na instalacje paneli fotowoltaicznych, a elektrownie wiatrowe pomimo krótkiego bytowania na rynku, przyciągają coraz szersze grono zainteresowanych.

Dlaczego warto zdecydować się na systemy fotowoltaiczne?

Z pewnością w dużym stopniu odpowiada za to wzrost cen energii elektrycznej od światowych dostawców, jednak z pewnością na decyzję wpływają również liczne korzyści wynikające z inwestycji w tego typu rozwiązania. Energia pobrana ze słońca jest niemalże darmowym, nieograniczonym źródłem energii tak niezbędnej w codziennym życiu. PonaSystemy fotowoltaicznedto systemy fotowoltaiczne niosą ze sobą nieograniczoną liczbę zalet. To co zwykle powstrzymuje nas przed decyzją jest koszty inwestycji, jednakowoż liczne programy dofinansowujące pokrywają znaczną część nakładu finansowego. Ponadto możliwa jest odsprzedaż nadmiaru energii po stałej taryfie i zwrot kosztów inwestycji bliskie okresu 10 lat. Instalacje fotowoltaiczne są praktycznie bezobsługowe, dzięki zastosowaniu elementów nieruchomych i wykorzystaniu półprzewodników. Dla osób dbających o środowisko istotny jest z pewnością fakt, że w dużym stopniu następuje redukcja emisji CO2. Instalacje fotowoltaiczne to systemy nie emitujące szkodliwych związków i gazów cieplarnianych podczas uzyskiwania energii. Pomimo, że domowe elektrownie wiatrowe wciąż są na rynku polskim nowością, cieszą się już sporym zainteresowaniem inwestorów. Przede wszystkim dlatego, że jest ona tania w utrzymaniu i jednak tańsza niż panele fotowoltaiczne. Domowa elektrownia wiatrowa stosowana na potrzeby gospodarstwa domowego nie wymaga wysokich kosztów eksploatacji, produkcja 1 kW energii po przeliczeniach kosztuje nas około 1 grosza. Oznacza to, że w całości inwestycja zwróci się już po 3 latach. Wiele osób interesujących się takim rozwiązaniem obawia się tego, że urządzenie będzie generowało przeszkadzające w codziennym funkcjonowaniu hałasy, jednak w rzeczywistości urządzenia te nie generują hałasu i bez przeszkód mogą być budowane w pobliżu domu. Podsumowując, zarówno domowa elektrownia słoneczna jak i wiatrowa posiada wiele zalet. Jednak najważniejszą z pewnością jest znacznie obniżenie kosztów związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej. Pomimo konieczności wyłożenia dużego nakładu finansowego, inwestycja w przeciągu lat zwraca się w całości.

Biorąc pod uwagę wciąż rosnące ceny energii wiążące się z ciągłym ubytkiem nieodnawialnych źródeł energii z pewnością są to rozwiązania przyszłościowe nad którymi warto się zastanowić.