Strefy podziału ogrodu

Dużo osób pragnie posiadać przepiękny ogród, który oprócz tego, iż będzie pełnił funkcję ozdobną, będzie również doskonałym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Jak tego dokonać? Najważniejszym kryterium podziału ogrodu jest wydzielenie w nim stref. Najpopularniejszym motywem jest przedzielenie strefy przy domu na tę, która tak, jak zostało to wspomniane wcześniej spełniać będzie miejsce do wypoczynku i rekreacji, lecz również należy znaleźć miejsce na strefę gospodarczą, jak i frontową.

Projektowanie ogrodu przez biuro

projektowanie ogrodówJednakże najistotniejsze jest dla wielu osób planujących i gospodarujących swój ogród rozplanowanie miejsca do wypoczynku, grillowania i spotkań rodzinnych. Ta strefa najczęściej znajduje się tuż przy tarasie lub drzwiach wyjściowych prowadzących właśnie na ogród, z tyłu domu. Miejsce to wydzielone jest poprzez większą niż reszta, płaską połać trawy. Kolejną ze stref wspomnianych powyżej była strefa frontowa. Ta ze stref umiejscowiona jest na froncie działki, jak jej sama nazwa wskazuje. Umieszcza się tam ozdobne drzewka, rabaty bądź ozdoby takie, jak fontanna czy karmnik dla ptaków. Miejscem gospodarczym jest ta ze stref usytuowana najczęściej z boku budynku mieszkalnego. Niegdyś spotykana była wyłącznie na terenach wiejskich, dziś są to również popularne “składziki: na narzędzia ogrodowe, narzędzia mechaniczne bądź przedmioty nieużytkowane często. Oprócz pomieszczenia gospodarczego, jakim jest także drewutnia czy stodoła w strefie gospodarczej coraz częściej stawiane są garaże.

projektowanie ogrodówW momencie, gdy właścicieli domu, ogrodu nie jest w stanie samodzielnie zagospodarować tychże stref pomocne może być wiele firm i bur, których mocną stroną jest właśnie projektowanie ogrodów w mazowieckim, pomorskim czy każdym innym województwie z jakiego pochodzi. Tematem przewodnim osób zajmujących się projektowaniu aranżacją jest to, aby wszelkie elementy ogrodu były spójne nie tylko wzajemnie ze sobą lecz również z fasadą i wnętrzem domu. W szczególności spójność ta zachowywana jest w części rekreacyjno -wypoczynkowej, która łączy się z tarasem lub wyjściem na ogród. Wspominając o wyjściu nie podczas aranżacji nie można zapomnieć o strefie komunikacyjnej oraz strefie izolacyjnej. Ta ostatnia zawiera wszelkie ogrodzenia, żywopłoty i wysokie pasma zielonych drzew.

Komunikacyjna funkcja ogrodu to nic innego, jak stworzenie udogodnień w postaci ścieżek, chodników lub licznych pasów komunikacyjnych wytworzonych na przykład ze żwiru lub drobnych kamyczków. Dobrze zorganizowany ogród zapewni nam więc nie tylko komfort i swobodę, ale pozwoli się również cieszyć i napawać naturą.