Stół roboczy w maszynach CNC

Pionowe i poziome centra obróbcze doskonale sprawdzają się podczas przetwarzania różnego typu materiałów. Stal, tworzywa sztuczne, szkło, metale oraz wiele innych substancji trudnych w obróbce – wszystkie można ukształtować, stosując specjalistyczne maszyny CNC. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie jedna z najistotniejszych części każdego z takich urządzeń. Mowa oczywiście o stołach roboczych, na których układa się materiał przeznaczony do obróbki.

Stół z siatki stalowej

 stół cncWielkość stołu roboczego zależy od tego, w jaki sposób wykonana jest maszyna. Warto pamiętać o tym, że popularnie wykorzystywane są centra obróbcze o bardzo zróżnicowanych wymiarach. W niektórych firmach wykorzystuje się frezarki o wielkości klasycznej drukarki, a w innych wielkie maszyny do wycinania stali, zajmujące nawet kilka metrów kwadratowych. Wykorzystany w maszynach stół CNC powinien być dopasowany do możliwości danego urządzenia oraz ramy, na której podwieszona jest głowica oraz układ odpowiedzialny za jej sterowanie. Najwięcej uwagi zawsze przyciągają maszyny o większych gabarytach, ponieważ ich zastosowanie zwykle jest bardzo specjalistyczne. Frezarki tego typu wykorzystywane są między innymi podczas produkcji blachownic, cięcia pleksi oraz grawerowania i cięcia elementów o znacznej powierzchni. Duży stół CNC wykonany jest najczęściej z siatki stalowej.

 stół cncW ten sposób jest on bardzo sztywny i solidny, a jednocześnie umożliwia ścinkom materiału na swobodne opadanie. Powierzchnie, na których układa się przeznaczony do wycinania, frezowania czy otworowania materiał, mogą być dodatkowo chłodzone lub nie. W przypadku maszyn CNC wykorzystujących w swojej pracy nie frezy, a laser lub plazmę, znacznie częściej wykorzystuje się stoły wypełnione czynnikiem chłodzącym. Takie postępowanie ma dwie zalety – po pierwsze, odpryskujące ścinki wpadają do wody, przez co nie stwarzają zagrożenia dla otoczenia. Po drugie, w przypadku urządzeń z ciśnieniowym układem chłodzenia, pompowany czynnik zmniejszający temperaturę materiału trafia bezpośrednio do zbiornika umieszczonego w stole. Stoły CNC muszą być bardzo wytrzymałe i solidne.

Dodatkowo producenci maszyn sterowanych za pomocą komputera muszą zadbać również o to, aby materiał można było odpowiednio zamocować. Jest to konieczne, aby nie przesuwał się on podczas obróbki. W przeciwnym razie uzyskane elementy nie będą wykonane wystarczająco precyzyjnie. Na szczęście proces projektowania i produkcji urządzeń numerycznych jest bardzo przemyślany, dzięki czemu gotowe maszyny są bardzo solidne.