szafa serwerowa

Stojące i wiszące szafy IT

Szafa serwerowa jest znana również jako szafa IT bądź szafa rack. Elementy te są niezbędnym wyposażeniem serwerowni, które umożliwiają przestrzenną organizację urządzeń IT, jakie w nich pracują. Używane są również w takich branżach, jaki są na przykład teletechnika, energetyka, a także umieszczane są one w studiach nagraniowych oraz w pomieszczeniach przemysłowych różnego typu.

Szerokość montażowa i wysokość modułów szaf serwerowych

szafa serwerowaProducenci sprzętu sieciowego oraz serwerowego doszli do wniosku, iż wszelkie urządzenia, które zasilają szafę serwerową powinny być dostosowane do szerokości dziewiętnastu cali. Dzięki temu szafa IT jest kompatybilna, jak i wszelkie części są wymienne. Rack oznacza system mocowania urządzeń oraz wyposażenia w szafach serwerowych lub umiejscawianych na stojakach. Podstawowymi parametrami gabarytowymi szafy IT są przede wszystkim: szerokość montażowa oraz wysokość modułów. Pierwszy z parametrów zazwyczaj jest stosowany do małych instalacji w formacie dziesięciu cali. Natomiast wysokość wyrażana jest w jednostkach U. Pojedynczy parametr U wynosi około czterdziestu pięciu milimetrów. Całkowita wysokość szafy związana jest ściśle z konstrukcją, jak również może być różna dla poszczególnych szaf o tej samej wysokości. Jeżeli chodzi o inne wymiary gabarytowe urządzeń przyjęte zostało kilka wymiarów.

szafa serwerowaSzafy serwerowe występują w postaci stojących, jak i wiszących urządzeń, których głębokość jest różna w zależności od powyższego typu. Głębokość wiszących szaf rack znajduje się w przedziale od czterystu do sześciuset milimetrów, natomiast stojąca szafa serwerowa cechuje się głębokością w przedziale od sześciuset do nawet tysiąca milimetrów. Montażowa głębokość stanowi informację adekwatną do konkretnego modelu szafy IT, jak i jest podawana w opisie urządzenia. Szafy wiszące montowane są na ścianie, przeznaczane są zazwyczaj do montażu w nich mniejszej ilości lżejszych urządzeń, niż w szafach stojących. Najczęściej są to urządzenia telekomunikacyjną bądź służące do monitoringu. Wiszące szafy IT posiadają dopuszczalną obciążalność wynosząca jedynie sześćdziesiąt kilogramów. Dlatego powinno zwracać się uwagę na to, aby nie przekroczyć maksymalnego limitu obciążenia. Szafy stojące natomiast posiadają w swoim wyposażeniu kółka, poprzez które urządzenia te są mobilne.

Odróżniając stojące szafy serwerowe od wiszących stwierdzić można, iż posiadają one o wiele większe dopuszczalne obciążenie. Wynosi ono mianowicie nawet jedną tonę. Stosować można je wszędzie, gdzie umiejscawiane są serwery, jak również urządzenia sieciowe oraz systemy zasilania awaryjnego.