Sposoby montażu rolet

rolety

Rolety nie tylko chronią osoby przebywające w budynku przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczeń. Nie tylko zabezpieczają nas przed zaglądaniem innych w okna, ale także pełnią funkcję dekoracyjną. To bardzo ważne – jeśli element użytkowy może być jednocześnie dekoracją, wówczas zyskujemy podwójną korzyść i wiele ciekawych możliwości aranżacyjnych.

Rolety i ich szeroki wybór

roletyRolety w sklepie internetowym dostępne są zawsze w szerokim wyborze. Znajdziemy tam między innymi, oprócz tradycyjnych rolet, także rolety plisowane, austriackie, rzymskie, rolety ekranowe, dzień-noc, jak również miniroletki. Jak widać, propozycji jest naprawdę wiele – i co gorsza, wszystkie są równie atrakcyjne! Wybór może być naprawdę ciężki. Warto jednak przy tym zwracać uwagę nie tylko na estetykę danych rolet, ale także na to, czy sposób montażu będzie trudny czy prosty. Najlepszy jest oczywiście montaż nieinwazyjny. Wówczas rolety są przyklejane lub montowane na specjalnych uchwytach. To najlepszy wybór, jeżeli nad oknem nie mamy wolnej przestrzeni do przykręcenia specjalnego elementu mocującego. Przyklejanie najlepiej wybierać, gdy mamy do zamontowania rolety kasetowe lub rzymskie. Kasetę bez problemu przytwierdzimy do ramy na klej czy też do szyby okiennej.

roletyWarto jednak przy tym pamiętać o konieczności dokładnego oczyszczenia powierzchni, do której zamierzamy przyklejać listwę – w innym wypadku klej może nie trzymać wystarczająco i wraz z upływem czasu eksploatacji, roleta przestanie wyglądać estetycznie i będzie wymagała powtórnego montażu. Najlepszym sposobem na odtłuszczenie powierzchni jest po prostu użycie acetonu. Jeśli chodzi zaś o mocowanie na uchwytach, tutaj najczęściej spotykamy się z tym rozwiązaniem przy roletach wolnowiszących, zarówno tych nawijanych na rolkę, jak i rzymskich oraz austriackich. Dzięki specjalnym haczykom roleta tego typu może być zawieszona na ramie okna i nie wymaga to wiercenia żadnych otworów. Nie niszczymy więc okna, a haczyki są trwałe i wytrzymałe, i zupełnie nie przeszkadzają w zamykaniu oraz otwieraniu okna. Jeśli wybierzemy haczyki posiadające dodatkową powłokę przylepną, wówczas mocowanie będzie jeszcze trwalsze.

Zaletą tego sposobu montażu jest szybkość jego wykonania. W przypadku montażu inwazyjnego, który wykorzystywany jest często w roletach rozwijanych wolnowiszących, austriackich oraz plisowanych, niestety musi wiercić otwory w suficie, ścianie lub w ramie okiennej – niektórzy nie lubią takiej ingerencji, dlatego dla nich najlepszy będzie montaż bezinwazyjny.