izolacja podłogowa

Rodzaje izolacji podłogowych

Podłoga, jaka jest, każdy widzi. To co jednak jest dostrzegalne na pierwszy rzut oka, nie wydaje się najistotniejsze. Niezwykle ważne są elementy znajdujące się bezpośrednio pod zewnętrzną powierzchnią podłogi. Pełnią one wiele różnorodnych funkcji, które mają wpływ na komfort mieszkańców, ale też na domowy budżet. Jak to możliwe?

Izolacja podłogowa jest konieczna

izolacja podłogowaPoznaj rodzaje izolacji podłogowych i zobacz, dlaczego nie wolno o nich zapominać. Jeśli podłoga jest zimna i wieje z niej chłód, może to oznaczać, że nieprawidłowa jest jej izolacja lub nie ma jej wcale. To z kolei oddziałuje nie tylko na samopoczucie (nikt przecież nie lubi, gdy jest zimno), ale też pomaga w ucieczce ciepła, co odbija się na kosztach ogrzewania. Izolacja podłogowa jest wręcz konieczna, gdy pod podłogą znajdują się pomieszczenia nieogrzewane, np. piwnica, warsztat czy garaż. Bardzo ważna jest też izolacja akustyczna. I ona ma wpływ na komfort użytkowania, bo tłumi dźwięki, jakie wydawane są podczas chodzenia. Jest to istotne zwłaszcza w budynkach piętrowych lub blokach, zwłaszcza jeśli wśród ich mieszkańców są koty lub psy. Ich kroki, gdy wielokrotnie przemierzają drogę od miski z wodą do legowiska czy innych pomieszczeń w domu, są mocno słyszalne, a w dłużej perspektywie, również uciążliwe (zwłaszcza nocą).

izolacja podłogowaZ kolei w takich pomieszczeniach jak kuchnia, łazienka czy pralnia zaleca się stosowanie izolacji przeciwwodnej. Taka ochrona zapewnia, że w przypadku nieszczelności czy awarii rur wyciek nie uszkodzi ścian i sufitu pomieszczenia umiejscowionego poniżej i nie doprowadzi do ich zagrzybienia (co jest możliwe przy drobnym wycieku, który może przez długi czas pozostać niezauważony). Specjalne rodzaje izolacji stosuje się ponadto pod panelami. Są one niezbędne, by użytkowanie podłogi było komfortowe i trwałe. To dzięki nim podłoże jest równe i stabilne. Do wyboru są podkłady poliuretanowo-mineralne (PUM), z polistyrenu ekstrudowanego (XPS) lub z polietylenu o dużej gęstości (PEHD). W sklepach budowlanych dostępne są również podkłady tradycyjne wykonane z korka lub ekopłyty, jednak na tle wcześniej wymienionych wyróżniają się słabszą jakością. Podłoga jest każdego dnia bardzo intensywnie użytkowana.

Musi być więc wybierana z największą starannością. Ważne jest też, by właściwie ją położyć. Dla lepszego komfortu mieszkańców, ale też bezpieczeństwa innych elementów domu, zgodne ze sztuką budowlaną jest sięgniecie po izolację podłogową. Ma ona różne rodzaje i wykonana jest z różnych tworzyw. Jej wybór zależy od potrzeb konkretnego budynku, jak również oczekiwań samych mieszkańców.