dachy

Rodzaje dachów kościołów

Architekci zajmują się konstruowaniem budynków zarówno mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej. Budujemy domy po to, aby ochraniać własny dobytek i zachować prywatność, ale najważniejszymi czynnikami są: zachowanie odpowiedniej temperatury powietrza, ochrona przed wiatrem i opadami.

Jakie można znaleźć dachy w Nadarzynie?

dachyNajważniejszym elementem domów są dachy. Spoglądając na nie, można stwierdzić, że mamy mnóstwo ich rodzajów. Dach wieżowy można dostrzec w kościołach. W mieście Nadarzyn jest ich znacznie więcej, niż w sąsiadujących wioskach, gdzie kościoły posiadają dach mniej strzelisty. Dach wieżowy to główny element architektury gotyckiej. W mieście Nadarzyn zauważono, że większość kościołów posiada dachy pulpitowe. Są one skonstruowane w ten sposób, że jest położona na szczycie płaska płyta pochylona w jedną stronę. W najwyższej części dachu znajduje się krzyż. Najpiękniejsze kościoły znajdują się w górach. Tam świątynie są małych rozmiarów, a półszczytowe dachy są drewniane, spadziste i ostro nachylone po to, aby podczas silnych opadów śniegu nie nastąpiło załamanie dachu, które byłoby spowodowane ciężarem białego puchu. Warto przejechać się do miasta Nadarzyn i spojrzeć, jak one wyglądają. Kolejnym ciekawym rodzajem kościelnego dachu jest dach namiotowy w postaci niskiej nachylonego wielokąta, który można spotkać w wielu miastach Polski, np. Nadarzyn.

Rzadko spotykane dachy naczółkowe istnieją w mniejszych miastach Polski i przypominają bardziej dachy szkół i budynków wielofunkcyjnych. W tym przypadku kościół możemy rozpoznać tylko po krzyżu, który widnieje na szczycie dachu. Więcej informacji znaleźć można na dachy nadarzyn – dachlacz.