elektrownia wiatrowa

Ranczo ekologiczne: źródła energii

Planując dom możliwie ekologiczny, a przy tym w jakimś stopniu niezależny od otoczenia i zewnętrznych dostaw energii, mamy do wyboru wiele opcji pozwalających na skuteczne ogrzanie domu i dostarczenie do niego energii elektrycznej. Wybór któregoś panele fotowoltaicznepowinien być zależny nie tylko od zasobności portfela, ale też od otoczenia, w którym mieszkamy, ponieważ źle dobrana instalacja nie będzie w stanie wyprodukować zakładanej ilości energii.

W kwestii produkcji energii elektrycznej w gospodarstwach domowych popularne są przede wszystkim małe elektrownie wiatrowe, ale instalacja paneli fotowoltaicznych również nie pozostaje daleko w tyle. Ze względu na otoczenie należy dobrze się zastanowić nad wyborem, aby każda z tych instalacji dostawała jak największą ilość swojego “paliwa”: wiatru lub światła słonecznego.

Ogrzewanie domu jednorodzinnego to znacznie bogatszy temat. Wśród najpopularniejszych rozwiązań należy wymienić:

  • – pompy ciepła (powietrzne, wodne, woda-powietrze, wodno-gruntowe, gruntowe: poziome i pionowe)
  • – kolektory słoneczne
  • – kotły i kominki na pelet

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego przed wyborem któregoś należy przede wszystkim wiedzieć, czego nam potrzeba i jakie są nasze oczekiwania w stosunku do systemu ogrzewania w domu. Warto też popytać rodzinę, znajomych i sąsiadów o ich doświadczenia z ekologicznymi źródłami ciepła, co z pewnością pomoże w podjęciu decyzji.

pompa ciepła