Przygotowanie ogniska w ogrodzie

Podstawową i najważniejszą kwestią związaną z posiadaniem w ogrodzie stałego miejsca na ognisko jest zapewnienie bezpieczeństwa sobie i okolicznym mieszkańcom. Należy przy tym pamiętać, że lokalne przepisy, dostępne np. na stronach urzędów gmin, regulują możliwość rozpalania ognisk. Na terenach miejskich o gęstej zabudowie obowiązuje zakaz ich rozpalania, jednak jeśli jesteśmy posiadaczami działki podmiejskiej lub wiejskiej, a jej rozmiar na to pozwala, warto pomyśleć o stworzeniu miejsca pod ognisko.

Ognisko powinno znajdować się o 2-3 metry od roślinności, co zapobiegnie przypadkowemu jej podpaleniu, a dodatkową ochroną w promieniu 0,5-1 m od ogniska może być ułożenie materiałów niepalnych, np. kostki brukowej lub wysypanie żwiru czy piasku. Taka przestrzeń nie tylko zapewni większe bezpieczeństwo, ale również zwiększy walory estetyczne i wyróżni ognisko w ogrodowej przestrzeni.
Odpowiednie umiejscowienie związane jest także z zapewnieniem w miarę osłoniętej od wiatru przestrzeni, jeśli oczywiście jest to możliwe, oraz ze stworzeniem ogniska po zawietrznej stronie domu i innych budynków.

Ognisko dobrze jest wkopać w ziemię i otoczyć materiałem niepalnym, np. ogrodzić kamieniami lub cegłami. Wyznaczy to stały okrąg ogniska i również wpływa na poziom bezpieczeństwa. Innym sposobem jest niewielkie zagłębienie terenu, wyłożone np. lub kostką brukową. Materiały używane do tego celu powinny być niepalne i odporne na wysokie temperatury, aby nie popękały, ale istotne są również ich walory estetyczne. Ognisko powinno cieszyć oko i zachęcać do wypoczynku.
Zamiast chować ognisko w ziemi, można je wyeksponować: duża kamienna misa na podwyższeniu to kolejny ciekawy pomysł na ognisko w ogrodzie.

W bezpośrednim sąsiedztwie ognia lepiej nie stawiać foteli, krzeseł czy ławek, które mogą się spalić, nadpalić czy stopić. Wygodnym i ładnym rozwiązaniem, dobrze komponującym się z samym ogniskiem, a także z jego otoczeniem, będą grube pieńki drewna, które trudno się palą, a przy tym są stabilne i odpowiednie do przesiedzenia całego wieczoru i nocy.

ognisko

ognisko

ognisko

ognisko

ognisko