1-555-645-324 Monday - Sunday 10:00 - 22:00
Projekt tarasu – czy powinien być skomplikowany?

Projekt tarasu – czy powinien być skomplikowany?

Zazwyczaj spotykamy się z tarasami na kształt prostokąta lub kwadratu. Niektórym to odpowiada, inni rozmyślają nad czymś bardziej oryginalnym. Czy projekt tarasu powinien być skomplikowany, czy to może go przytłoczy?

Jaki projekt tarasu będzie najlepszy?

projektowanie i budowa tarasuW końcu taras nie musi być modny czy nowoczesny, gdyż pełni jedynie funkcję miejsca odpoczynku, kształt tarasu jest tu najmniej istotny – większe znaczenie ma jego wygląd oraz meble wypoczynkowe, które na nim umieścimy. Skomplikowany projekt sprawi, że będziemy musieli poświęcić więcej czasu na przygotowanie podłoża pod taras. Czynność ta, choć często jest bagatelizowana, jest naprawdę ważnym etapem prac. To dzięki przeprowadzeniu prawidłowego utwardzenia, będziemy mogli liczyć na wytrzymałość i stabilność powstającego tarasu. Ponadto podczas przygotowania podłoża zabezpieczamy się przed pojawianiem chwastów, które mogłyby przebijać ze szpar między deskami. Również od przygotowania powierzchni zależy odprowadzanie wody z desek. Projektowanie i budowa tarasów drewnianych w Warszawie to nie jest więc taka prosta sprawa. Powinniśmy zrezygnować z fantazyjnych kształtów, jeśli nie chcemy klasycznego prostokątnego tarasu, możemy zdecydować się na przykład na sześciokąt, który nie wymaga o wiele więcej pracy, a już prezentuje się ciekawiej.

projektowanie i budowa tarasuOczywiście projekt powinien być wykonany przez doświadczonych specjalistów – podobnie budowę tarasu należy powierzyć osobom, które się na tym znają, chociażby ze względów już podanych, czyli dla właściwego przygotowania podłoża. Przy skomplikowanym kształcie tarasu czekałoby nas wiele pracy związanej z wykonaniem konstrukcji wsporczej. Musielibyśmy się trochę namęczyć z przycinaniem podkładu z polipropylenu, również profile i listwy prawdopodobnie trzeba by ciąć. Oczywiście dla chcącego nic trudnego. Wydaje się jednak, że ważniejszy od kształtu tarasu jest wybór materiału na nawierzchnię. Płytki ceramiczne są wybierane coraz rzadziej. Większą popularnością cieszy się drewno, gdyż bardzo dobrze komponuje się ono z otoczeniem. Drewno może jednak wydawać się niektórym drogie. Alternatywę stanowią deski kompozytowe, które – według producentów – charakteryzują się podobną wytrzymałością i trwałością. Rodzaj materiału na nawierzchnię również powinien być uwzględniony w projekcie, gdyż każdy materiał montowany jest innymi metodami, a do tego może wymagać innej podbudowy.

Zazwyczaj jest to podbudowa betonowa, ale ostatnio słyszy się też o deskach układanych na specjalnych podkładkach. Od nas zależy to, jak będzie wyglądał nasz projekt, jednak wszystko wskazuje na to, że jego komplikowanie nie ma znaczenia dla estetyki – piękny taras może być i prosty.

Close Menu