Posadzka betonowa – jak jest wykonana?

Gdy mamy już postawione ściany hali produkcyjnej, możemy zastanawiać się nad tym, jaka posadzka sprawdzi się tutaj najlepiej. Oczywiście należy wziąć tutaj pod uwagę możliwe obciążenia, którym podłoga będzie poddawana – czy to sam ruch pieszy, czy może spodziewamy się też ruchu pojazdów, na przykład wózków widłowych.

Warstwy posadzki betonowej

posadzki przemysłowe szlifowaneNależy uwzględnić także to, jakim obciążeniom statycznym będzie poddawana taka podłoga – jakich gabarytów towary chcemy w danym miejscu składować. Niezależnie jednak od udzielonych odpowiedzi, każda posadzka przemysłowa jest skonstruowana z tych samych warstw, różnią się jednak one między sobą parametrami technicznymi, które zależą od wykorzystanych materiałów. Żadna posadzka nie powstanie bez podkładu – to warstwa nośna i to od niej zależy, czy dana posadzka będzie wytrzymała na konkretne obciążenia mechaniczne. Najczęściej do jej wykonania wykorzystuje się więc beton konkretnej, wysokiej klasy lub taki, który został zmodyfikowany żywicami. W ten sposób zyskujemy pewność wytrzymałości tej warstwy posadzki. Nowoczesnym rozwiązaniem jest zastosowanie fibrobetonu, który posiada dodatkowe zbrojenie w postaci włókna rozproszonego. On również cechuje się solidnością.

posadzki przemysłowe szlifowaneNa samym podkładzie nie może się skończyć, gdyż nie da się uniknąć występowania w nim różnego rodzaju szczelin. Mogą to być na przykład szczeliny pozorne, czyli takie, które powstały podczas rozlewania betonu. Jeśli układamy podkład w formie płyt, wówczas możemy spotkać także szczeliny dylatacyjne. Dlatego też, ze względu na te nierówności, kolejną niezbędną warstwą posadzki będzie podbudowa, która wyrównuje uszkodzenia podkładu. Do wykonania podbudowy wykorzystuje się zagęszczony żwir lub tłuczeń, czasami może to być kolejna warstwa dobrego betonu. Ostatnią warstwą posadzki jest oczywiście podłoże gruntowe, które powinno być już równomierne (takie efekty dają posadzki przemysłowe szlifowane), a także dobrze zabezpieczone przed wodą. Warto pamiętać, że można modyfikować warstwy posadzki, dodając dodatkowe. W przypadku firmy produkcyjnej, być może dobrym wyborem będzie jeszcze warstwa antypoślizgowa, która znajdzie się na nawierzchni.

W ten sposób, w razie gdyby na podłodze znalazła się woda, zabezpieczymy naszych pracowników przed możliwością poślizgnięcia się. Wiele zakładów decyduje się na wykonanie nawierzchni posadzki z żywicy, gdyż taka warstwa wygląda najbardziej estetycznie, a ponadto łatwo ją czyścić, a także podlega prostej, ale skutecznej konserwacji, która wydłuża żywotność warstwy.