styl country

Początki stylu ranczerskiego: styl country

Zanim życie i wnętrza w wiejskim i ranczerskim stylu stały się modne, były jedynym, co znały tysiące amerykańskich osadników, osiedlających się coraz dalej od wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Niejednokrotnie mogli zabrać ze sobą tylko to, co było najbardziej niezbędne do przetrwania, a całą resztę musieli wykonać własnoręcznie. Stąd prosty, surowy, czasem wręcz toporny styl drewnianych domów i mebli, pozbawiony ozdób i finezji, ale solidny i praktyczny. To stąd wywodzi się styl country.

wnętrze domu z bali

Ponieważ osadnicy mieli utrudnione kontakty ze światem – z powodu ogromnych odległości i słabo rozwiniętej sieci transportowej – dbali o to, by nie zmarnowała się żadna rzecz, którą można było ponownie wykorzystać. Stąd np. popularność patchworkowych narzut, wykonanych ze skrawków materiałów, które nie nadawały się na ubrania.

taboret skórzanyWe wnętrzach dominowały drewno, kamień i ceramika, wśród materiałów bawełna, wełna, futra i skóry. Jeśli metal – to tylko przedmioty żeliwne. Kolorystyka to przede wszystkim naturalne odcienie drewna i biel, a także delikatne barwy kwiatów, jak żółć, błękit i róż oraz zieleń. Pojawiają się paski, kratki i groszki: na zasłonkach, obrusach, kuchennych ścierkach i ręcznikach.

Ponieważ osadnicy swoje domy budowali przede stara maszyna do szyciawszystkim z drewna i kamieni, w mniejszym stopniu wykorzystując cegłę, współcześnie idealnym tłem dla stylu country są domy drewniane z bali, które zyskują rosnącą popularność. We wnętrzu nie może zabraknąć prostych, ciężkich mebli, kamiennego kominka lub przynajmniej stylizowanej żeliwnej kozy, podłogi pokrytej pasiastymi dywanikami lub skórami oraz wygodnych kanap i foteli. Wystroju dopełnią ceramiczne naczynia, metalowe kubki i takie detale jak np. duża porcelanowa misa do mycia w komplecie z dzbankiem.

Styl country bywa też łączony z dodatkami industrialnymi, steampunkowymi czy rustykalnymi, które znakomicie do niego pasują.

  drewniany stół i metalowe kubki