wentylator

Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Słowo recuperatio z języka łacińskiego oznacza odzyskiwanie, stąd powstała nazwa znanego wielu osobom urządzenia, służącego do odzyskiwania ciepła z poszczególnych pomieszczeń, jak i wentylacji. Jest nim mianowicie rekuperator.

Rekuperator – mechaniczny wentylator z odzyskiem ciepła

wentylatorDziałaniu urządzenia sprzyjają coraz lepsze ocieplenia budynków oraz stosowanie innowacyjnych, energooszczędnych komponentów do budowy domów oraz innego rodzaju zabudowań. Używanie rekuperatora skutkuje przede wszystkim zmniejszeniem nawet o połowę zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania. Wynika to również ze zniwelowania utraty ciepła, a także z braku potrzeby wpuszczania do domu zimnego powietrza z zewnątrz. Wszystko to dzieje się za sprawą tego, iż rekuperator pozyskuje z zewnątrz świeże powietrze, zastosowane w nim filtry oczyszczają je z toksyn, alergenów oraz pyłków i kurzu. Zanieczyszczone powietrze z domu, wypuszcza na zewnątrz, lecz przedtem odzyskuje z niego ciepło. Umożliwia to nie otwieranie okien oraz uzyskanie stałej temperatury w domu. Rolą wentylacji energooszczędnej jest dążenie przede wszystkim do obniżenia rachunków za ogrzewanie, jednakże aby móc w pełni korzystać z zalet i funkcji rekuperatora należy zadbać o to, by nasze okna i drzwi były dobrze izolowane.

rekuperacjaW tym celu skorzystać można z oferty okien wielokomorowych lub tych wyposażonych w profile trzyszybowe. W domach pasywnych oraz tych określanych mianem energooszczędnych stosuje się zatem wentylację mechaniczną z odzyskiwaniem ciepła. System ten opiera się o centralę wentylacyjną, która działa ze skutkiem nawiewno-wywiewnym. Jeden z nich zasysa świeże powietrze z zewnątrz, a następnie tłoczy je przez sieć przewodów wentylacyjnych, natomiast drugi odpowiada za pozbywanie się zanieczyszczonego i wilgotnego powietrza przewodami wywiewnymi. Strumienie wzajemnie się nie mieszają, jednakże powietrze wywiewane ogrzewa to, które jest równocześnie nawiewane do pomieszczeń. Nowy rekuperator z Poznania zapewnia więc nie tylko obniżenie kosztów usług, a także poboru ciepła lecz również wpływa korzystnie na nasze zdrowie, poprzez filtrację i utrzymanie stałej temperatury. Dobrej klasy rekuperator, który stosowany będzie w domu przeciętnej wielkości kosztuje zazwyczaj kilka tysięcy złotych, jednak rekuperatory o wyższych parametrach kosztować mogą nawet od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Poza kosztami związanymi z inwestycją w system mechanicznej wentylacji należy doliczyć koszt montażu, który wynosi zazwyczaj około pięciu tysięcy złotych. Oprócz kosztów podczas zakupu rekuperatora należy wziąć pod uwagę hałas, związany z pracą dwóch systemów, nawiewnego oraz wywiewnego. Jednakże w droższych urządzeniach hałas ten jest niwelowany i wygłuszony, co skutkuje praktycznie niesłyszalnym działaniem urządzenia.