wydruk 3d

Na jakich materiałach są robione wydruki 3d?

Wydruki trójwymiarowe znacznie różnią się od standardowych wydruków wytwarzanych przez drukarki cyfrowe na arkuszach papierowych. Dzięki takiemu drukowaniu powstaje wydruk 3d, który może mieć znaczne zastosowanie w budownictwie. Wszystko to dzieje się za pomocą modelowania komputerowego.

Wydruki 3d i wskazane materiały

wydruk 3d

W różnych programach graficznych są robione projekty budynków lub innych obiektów. Są więc wykonywane gotowe produkty, zbudowane ze sztucznego tworzywa lub produkty, które będą w późniejszym czasie wymagały obróbki. Niektóre makiety trzeba dodatkowo malować, szlifować lub nakładać, przyklejać dodatkowe elementy. Bardzo ważną kwestią jest dokładność, dzięki czemu dany produkt będzie bardzo precyzyjnie wydrukowany. Projekty są szczegółowo dopracowywane i dzięki temu powstają różne makiety architektoniczne, plany zabudowy lub modele urządzeń budowlanych. Nie tylko projekty powstają w programach komputerowych. Można także robić analogowe rysunki techniczne, które w późniejszym czasie są poddawane skanowaniu 3d. Z jakich materiałów są robione takie wydruki? Otóż są to przede wszystkim różne mieszanki tworzyw sztucznych, które są najpierw topione a potem nanoszone na modelowane przestrzeń.

druki 3d

Spoina łączy się ze sobą i powstają różne kształty. W większości projektów stosowany jest materiał akrylonitrylo-butadieno-styrenowy. Jeżeli druk 3d ma być znacznych rozmiarów, to stosuje się polilaktyd. Jest on trwały, więc dzięki temu powstają najlepsze wydruki 3d. Oprócz tego, stosujemy także materiały bardziej elastyczne podobne do gumy oraz materiały drewnopochodne. Jeżeli chcemy być bardzo precyzyjni w swoim projekcie, to warto jest wykonać drukowanie metodą nieco inną i zastosować żywice, które są światło-utwardzalne. Żywica bardzo dobrze nadaje się do elementów, które są małe i delikatne. Jest trwała, więc dany model będzie wytrzymały. Dodatkową zaletą jest to, że można na nowo po wydrukowaniu żywicę wytapiać. Można więc stwierdzić, że drukowanie 3d przy użyciu żywicy jest ekologiczne. Jakie jeszcze tworzywa mogą być wykorzystywane? Otóż mogą to być różne plastiki, które są bardzo wytrzymałe. Wszystko dlatego, że używa się na nie wiązkę laserową. Patrząc w przyszłość można stwierdzić, że już wkrótce być może nie trzeba będzie budować domów przy pomocy betonu i cegieł.

Być może będą one po prostu drukowane w formie trójwymiarowej. Być może zostaną stworzone nowoczesne i wielkie maszyny do drukowania domów i budynków użyteczności publicznej. Czas pokaże, ale wszystko zmierza do tego, że taka koncepcja jest całkiem realna.

Więcej na temat samych wydruków 3d oraz materiałów można przeczytać na – http://wydrukujmi.pl