osuszanie ścian metodą iniekcji krystalicznej

Na czym polega metoda iniekcji krystalicznej?

Nie tylko powódź może prowadzić do zawilgocenia budynków. Czasami zdarza się, że mury same podciągają wilgoć. Nazywa się ją wówczas wilgocią kapilarną. Jednak przebywanie w wilgotnych pomieszczeniach jest niekorzystne dla zdrowia, ponieważ w długoletniej perspektywie może doprowadzić do różnych chorób układu oddechowego.

Osuszanie w każdych warunkach

osuszanie ścian metodą iniekcji krystalicznejJeśli zauważyliśmy dużą wilgoć w budynku, warto zastanowić się nad metodami jego osuszania, które pozwolą skutecznie pozbyć się wilgoci. Takich metod jest wiele, jednak nie każda odznacza się oczekiwaną skutecznością, ponadto jej wybór powinien zależeć nie od ceny, a od warunków panujących w danym budynku oraz od miejsca, w którym obiekt się znajduje. Wiele jednak wskazuje na to, że najlepszym wyborem jest osuszanie ścian metodą iniekcji krystalicznej, ponieważ sposób ten można wykorzystywać niezależnie od warunków i miejsca. Warto dobrze przypatrzyć się murom budynku, jeżeli widzimy ślady gnicia czy pojawiła się na nich sól, wówczas koniecznością staje się jak najszybsze pozbycie się wilgoci, a metoda iniekcji krystalicznej właśnie na to pozwala. Na czym ona polega? Nazwa może brzmieć obco, jednak nie jest to nic strasznego.

osuszanie ścian metodą iniekcji krystalicznejPo prostu chodzi o pozbycie się wody, a następnie wykonanie specjalnej uszczelniającej przegrody, w której znajdą się skuteczne środki hydrofobowe – nie rozpuszczają się one w wodzie, dlatego stanowią bardzo dobre uszczelnienie. Taką metodę możemy stosować na zewnątrz budynku, jak i na ścianach wewnątrz. Nic nas więc nie ogranicza i – jeśli na zewnątrz dostęp do ścian jest utrudniony, ponieważ w pobliżu rośnie drzewo lub też sąsiedni budynek jest zbyt blisko, wówczas wystarczy przeprowadzić iniekcję krystaliczną od wewnątrz. Przyniesie to takie same efekty. Iniekcja przeprowadzana jest w kilku etapach, wymienia się tu po kolei czyszczenie muru, wywiercenie otworów, zamocowanie lejków oraz wstrzyknięcie minerałów. Czyszczenie murów jest czynnością niezbędną, należy pozbyć się tynku zawilgoconego – kucie należy wykonać nawet metr wyżej obszaru, na którym widoczna jest wilgoć. Samo czyszczenie odbywa się za pomocą papieru ściernego. W przypadku ubytków w murze, należy je zaszpachlować za pomocą odpowiedniej zaprawy.

Dopiero po takim przygotowaniu muru można przystąpić do wiercenia otworów. Do nich wkłada się specjalistyczne lejki, które pozwalają na wstrzyknięcie płynu osuszającego, a następnie wypełniamy otwory zaprawą uszczelniającą. I już możemy cieszyć się suchym murem bez śladów wilgoci. Jak widać, iniekcja krystaliczna to szybka i skuteczna metoda osuszania murów.