Metoda natryskowa pianką PUR

ocieplanie metodą natryskową

Metoda natryskowa cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ obecnie stanowi najmniej pracochłonny znany sposób wykonywania ocieplania obiektów budowlanych. Przy tego typu ocieplaniu można wykorzystać materiały takie jak natryskowa pianka poliuretanowa, zaprawa mineralna lub izolacja celulozowa.

Ocieplanie natryskowe po oczyszczeniu powierzchni

ocieplanie metodą natryskowąObecnie najczęściej właściciele stawianych budynków decydują się na użycie pianki PUR. Jest to preparat dwukomponentowy, złożony z poliestrów oraz izocyjanianu. Ta mieszanina daje specjalne właściwości, które sprawiają, że ocieplanie metodą natryskową pianką PUR jest naprawdę skuteczne. Taka pianka bowiem pęcznieje dopiero na ścianie. Dzięki temu możemy uszczelnić każdy zakamarek. W dodatku uzyskana warstwa jest całkowicie spójna, nie ma więc możliwości, aby powstawały mostki termiczne. Oczywiście aby było możliwe zastosowanie tej metody, konieczne jest posiadanie specjalistycznych sprzętów. Do natrysku stosuje się agregaty wysokociśnieniowe, złożone z dwóch pomp, podłączonych do węży i pistoletu natryskowego. Pompy pobierają składniki pianki, które następnie przepływają do reaktora. Tam są one podgrzewane i po uzyskaniu temperatury około 30-50 st. C, wtłaczane do węży, gdzie następnie za pomocą pistoletu dzięki wysokiemu ciśnieniu są one rozpylane na podłożu.

ocieplanie metodą natryskowąPo spienieniu i stwardnieniu taka pianka powinna mieć grubość, która nie przekracza 4 cm. Warto też przestrzegać zasad takich jak ta mówiąca o tym, że natrysk kolejnej warstwy może odbyć się dopiero po upływie około 3-10 minut. Jest to czas przeznaczony na ochłodzenie się warstwy już rozpylonej. Jednocześnie należy pamiętać, że wszystkie warstwy muszą być położone w jednym dniu. Zanim jednak przystąpimy do ocieplania metodą natryskową, należy zadbać o dokładne oczyszczenie powierzchni. Pianka może wylądować jedynie na podłoża całkowicie czyste, na których nie ma żadnych plam oleju, pyłu czy innych zanieczyszczeń. Niewskazana jest także wilgoć. Najlepiej więc przed natryskiem wykonać podkład na podłożu. Będzie on równocześnie zwiększał przyczepność. Powinniśmy go stosować także wówczas, gdy chcemy ocieplić powierzchnię z drewna. Metoda natryskowa jest naprawdę jedną z najskuteczniejszych metod ocieplania, jeżeli oczywiście jest wykonana w sposób całkowicie prawidłowy.

Najlepiej więc skorzystać z pomocy profesjonalistów, zwłaszcza że natrysk wymaga użycia specjalistycznych sprzętów. Wynajmując ekipę do natrysku, będziemy mieć pewność, że zaaplikowana pianka PUR będzie idealnie sprawdzała się jako ocieplenie budynku.