ocieplanie metodą natryskową

Materiały do ocieplania natryskowego

Ocieplanie budynków może być przeprowadzane za pomocą różnych metod. Te tradycyjne takie jak układanie styropianu czy wełny mineralnej powoli tracą na popularności. To dlatego, że pojawił się sposób szybszy, mniej angażujący, a przynoszący o wiele lepsze efekty.

Ocieplanie skutecznymi metodami

ocieplanie metodą natryskową Jest to ocieplanie metodą natryskową – Śląsk jest terenem, na którym niemal już każdy większy inwestor decyduje się na ten sposób, gdyż zależy mu na czasie. Powinniśmy jednak wiedzieć, że w metodzie natryskowej można wykorzystać różne materiały izolacyjne. Zawsze jest to pianka, jednak w sklepach budowlanych dostępne są jej różne rodzaje – która będzie właściwa? W ofertach znajdziemy piankę PUR otwartokomórkową oraz zamkniętokomórkową, a także piankę PIR. Czym one się różnią? Warto dobrze zgłębić ten temat, zanim przystąpimy do ocieplania metodą natryskową. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że wybraliśmy właściwy materiał, a izolacja będzie skuteczna i dzięki niej ograniczymy koszty ogrzewania. Pianka PUR aplikowana jest za pomocą specjalnego pistoletu pneumatycznego, który wyrzuca piankę pod ciśnieniem. Ta, pod wpływem powietrza, pęcznieje, i szczelnie wypełnia każdą, nawet najmniejszą szczelinę. Dzięki temu materiał jest naniesiony równomiernie na całą powierzchnię i tworzy się spójna warstwa izolacyjna.

ocieplanie metodą natryskową Z tego względu pianka PUR idealnie nadaje się do izolacji ścian zewnętrznych. Dodatkowo jej niska waga sprawia, że nie obciąża konstrukcji. To pianka zamkniętokomórkowa, ze względu na swoją sztywność, nadaje się do izolacji zewnętrznych ścian, a także fundamentów oraz stropów. Do wnętrz możemy jednak wybrać także piankę otwartokomórkową, która – ze względu właśnie na te występujące w niej po pęcznieniu pory, charakteryzuje się bardzo dobrą paroprzepuszczalnością. Dzięki temu nie ma możliwości, że ściany zawilgną – możemy być bezpieczni, gdyż dzięki niej ustrzeżemy się przed pleśnią oraz grzybami. Co zaś z pianką PIR? Potocznie nazywana jest ulepszoną wersją pianki poliuretanowej. Tak naprawdę jest to pianka poliizocyjanurowa. W odróżnieniu od PUR, charakteryzuje się o wiele lepszą ognioodpornością, nawet do 300 st. C. To oznacza, że w przypadku wystąpienia pożaru, minie dłuższy czas, zanim pianka PIR się zapali.

Zyskujemy więc możliwość bezpiecznej ewakuacji. Jeśli jest to dla nas istotny czynnik, warto do ocieplania natryskowego wybrać właśnie piankę PIR. Jeśli nie – wybierajmy spośród pianki PUR otwartokomórkowej oraz zamkniętokomórkowej, pamiętając o ich parametrach paroprzepuszczalności i innych.