Kształty okien – jakie mamy możliwości?

Choć mówiąc “okna”, od razu przychodzi nam na myśl prostokątna tafla szkła otoczona ramą, kształtów okien jest przecież o wiele więcej. W nowoczesnej architekturze nie jesteśmy niczym ograniczani, więc równie dobrze możemy zdecydować się na okno o oryginalnym, finezyjnym kształcie, które sprawi, że elewacja budynku będzie zaskakiwać. Oczywiście pozytywnie.

Najlepsze kształty okien

oknaW ofertach producentów dostępne są okna o niemal każdym geometrycznym kształcie. Będą to okna prostokątne zakończone łukiem odcinkowym lub półkolistym, okna okrągłe, jak i okna trójkątne. Można też w dowolny sposób przycinać klasyczne okna prostokątne, uzyskując na przykład pięciokąty lub sześciokąty czy też inne kombinacje. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie przesadzać. Możemy zachłysnąć się możliwościami, jakie daje nam stolarka okienna, i zamówić u producenta naprawdę niebanalne okna. Jednak po pewnym czasie możemy stwierdzić, że nie wyglądają one atrakcyjnie a… śmiesznie. Niestety często ekstrawaganckie rozwiązania przynoszą odmienny efekt niż byśmy się spodziewali. Dlatego mimo wszystko tak wiele osób decyduje się na klasyczne okna.

oknaJeżeli jednak zależy nam na tym, aby wybrać “coś innego”, pomyślmy o nietypowym kształcie okien do łazienki. Zamiast prostokątnego okienka – może okrągłe? Na myśl będzie przywodziło kajutę na statku, jeśli więc wnętrze zaaranżujemy w marynistycznym stylu, efekt może przejść nasze najśmielsze oczekiwania. Będzie zaskakujący, ale nie groteskowy. Również w przypadku poddasza możemy trochę zaszaleć. Okno na pochyłej ścianie może wyglądać naprawdę atrakcyjnie, nawet jeśli będzie miało nietypowy kształt. Też dobrze sprawdzają się okna okrągłe, ale umieszczone na przykład po 3, w niewielkiej odległości od siebie. Wybór jest naprawdę szeroki – jeśli chodzi o okna kupione w Grójcu i ich kształt, tak naprawdę ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia… choć często też możliwości konstrukcyjne producenta. I ograniczenia technologiczne również mogą nie być nam w smak.

Jednak pamiętajmy o tym, aby nie skupiać się jedynie na kształcie i wyglądzie okien, ale także na ich parametrach technicznych, które są równie ważne, jeśli nie ważniejsze – co nam bowiem po oryginalnie wyglądających, atrakcyjnych oknach, jeżeli nie będą one szczelne? Co nam po pięknej elewacji z pasującą stolarką okienną, jeżeli przebywając w domu, będą do nas dobiegały hałasy z ulicy? Nic. Dlatego nie bagatelizujmy tego, że okna oprócz atrakcyjnego wyglądu, muszą spełniać też pewne właściwości pod względem technicznym.