kominki poznań

Koza na ranczu?

W ostatnim czasie znowu do łask trafiły piece wolnostojące, czyli kozy. Montowane piece wolnostojące w Poznaniu przez jedną z firm są marki Austroflamm. Można powiedzieć, że jest to mercedes wśród pieców, które można zamontować w domu. Montaż kozy w domu ma wiele zalet.

Czy piece kozy to dobry pomysł?

piece kozyPo pierwsze nie potrzebne nam będą obudowy kominkowe oraz wkłady. Wystarczy jeden piec, który można od razu montować. Piece wolnostojące zajmują o wiele mniej miejsca, niż kominki. Montaż także nie jest skomplikowany. Zakupiony piec, wystarczy podłączyć do przewodu kominowego. Kolejną zaletą jest niższa cena takiego pieca. Kominek składa się z wielu części, dlatego już na etapie zakupu jest droższy, nie wspominając już o montażu. Kominki narożne mogą być elementami wystroju wnętrz, bardzo często posiadają bogate zdobienia. Poza tym drzwiczki bardzo często posiadają drzwiczki, przez które można oglądać palące się drewno. Piece wolnostojące są lżejsze, dlatego można je także montować na piętrze. Większość pieców tego typu jest wyposażona w stalową części górną, na której możemy coś podgrzewać. Piece wolnostojące są wykonywane z żeliwa lub z metalu. Piece żeliwne bardziej są kojarzone z wnętrzami tradycyjnymi. To z tego materiału powstają przepiękne zdobienia. Stalowe piece bardziej pasują do wnętrz nowoczesnych. Mniej popularne są kozy wykonane z ceramiki, jednak czasem się zdążają. W tym przypadku możemy wybierać wśród wielu kolorów.

W większości kóz można palić drewnem, jednak i zdążają się takie, do których można wsypywać węgiel kamienny lub brunatny, a czasem peletami. Jak widać zalet z montażu pieca wolnostojącego w domu jest wiele. Korzystniejsze tylko są kominki z płaszczem wodnym. Ponieważ tymi piecami możemy ogrzewać wszystkie pomieszczenia w budynku.