kominek

Kominek nie tylko do ogrzewania pomieszczenia

Wśród nowoczesnych rozwiązań ogrzewania domu znajduje się kominek z płaszczem wodnym, który oprócz uzyskania ciepła w pomieszczeniu, pozwala na podgrzanie wody służącej zasilaniu instalacji centralnego ogrzewania.

Zalety kominka z płaszczem wodnym

kominek To dlatego stanowi on popularną alternatywę dla kotła na drewno, zwłaszcza gdy podczas budowy domu nie przeznaczyliśmy dużej ilości miejsca na kotłownię. Zazwyczaj kominki, które pozwalają na zastosowanie płaszcza wodnego, są tak zaprojektowane, że możliwy jest szybki i sprawny montaż lub demontaż płaszcza, bez możliwości uszkodzenia obudowy. Wkłady z płaszczem wodnym dostępne w Warszawie składają się z kilku części. Główny element stanowi oczywiście stalowy płaszcz wodny zawierający komorę spalania umieszczoną na żeliwnej podstawie z komorą popielnika. Nad podstawą znajduje się ruszt żeliwny, na którym umieszcza się paliwo przeznaczone do spalania. Jest on zabezpieczony za pomocą płotka paleniska. Żeliwne drzwiczki zamykające całość powinny być wyposażone w żaroodporną ceramikę szklaną oraz w rygiel zamknięcia – drzwiczki te osadzone są na żeliwnej ramie. Jeżeli zdecydujemy się na taki kominek z płaszczem wodnym, powinniśmy pamiętać o tym, że jego montaż może być przeprowadzony jedynie przez specjalistę. Koniecznym jest przestrzeganie zasad BHP – przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie podłoże, na którym umieścimy kominek. Niepalny fundament powinien mieć wysokość około 30 cm.

kominek Ponadto jeżeli w pomieszczeniu mamy podłogę z łatwopalnego materiału – okolice wokół kominka powinny zostać zabezpieczone materiałem niepalnym o szerokości co najmniej 30 cm. Należy również zadbać o odpowiednie rozmieszczenie rur przyłączeniowych, które muszą znajdować się w odległości minimum 60 cm od nieosłoniętych, łatwopalnych części konstrukcyjnych budynku. Decydując się na kominek z płaszczem wodnym, pamiętajmy też o tym, że można używać tylko określonego paliwa – zazwyczaj producenci polecają polana drzew liściastych, wśród których wymienia się dąb, brzozę, olchę, buk czy jesion, ale ich wilgotność nie powinna przekroczyć 20%, gdyż tylko wówczas zapewniona zostanie odpowiednia moc cieplna. Ponadto polana i szczapy nie powinny być zbyt drobne, gdyż wówczas może nastąpić gwałtowny wzrost temperatury wody i temperatury spalin, co mogłoby doprowadzić nawet do pożaru. Obok drewna w kominkach tego typu można używać brykietów z drewna brunatnego.

Paliwem zabronionym są zaś odpady, zwłaszcza chemiczne. Należy unikać także polan drzew iglastych, gdyż powodują one nadmierne wydzielanie się dymu.