Agregaty gazowe

Jaki sposób zasilania agregatów jest najlepszy?

Wybierając agregat jako niezależny od sieci energetycznej generator prądu, musimy zdecydować, jakim paliwem będzie zasilany. Wśród najpopularniejszych paliw wymienia się olej napędowy, paliwo biodiesel, gaz ziemny oraz gaz LPG.

Agregaty na gaz ziemny

Agregaty gazowePierwsze z wymienionych paliw wydaje się być najpopularniejsze z tego względu, że doskonale sprawdza się w zastosowaniach awaryjnych i czuwających. Producenci oferują szeroki wybór olejów napędowych, które mogą być przechowywane w zbiorniku przez dwa lata. Z kolei paliwo biodiesel jest rozwiązaniem dość ekologicznym, gdyż pozwala na redukcję dymu – ale niestety inne czynniki skażające mogą wzrastać. Ponadto paliwo to – pochodzące ze źródeł odnawialnych, takich jak oleje roślinne oraz tłuszcze zwierzęce, ma mniejszą moc niż inne. Często proponuje się jednak mieszankę paliwa biodiesel z dobrym olejem napędowym (do 5% objętości). Nowoczesne agregaty gazowe wykorzystują gaz ziemny, gdyż przy dobrym przepływie i odpowiednim ciśnieniu jest to rozwiązanie ekonomiczne. Należy pamiętać o tym, że gaz ziemny powinien być o jakości rurociągowej – czysty i suchy. Tylko w ten sposób zostanie zapewniona optymalna żywotność silnika.

Agregaty gazoweWykorzystanie gazu ziemnego do generowania energii znajduje zwolenników wśród osób dbających o środowisko naturalne, gdyż szkodliwość spalin tego gazu jest niska, a ponadto podczas jego spalania nie powstają pyły. Alternatywę stanowi zastosowanie gazu LPG, czyli mieszanki propanu i butanu, która nie zawiera siarki ani ołowiu. Płynny gaz LPG spala się całkowicie, a cylindry zanieczyszczane przez osiadający węgiel. Zaletą silników gazowych wykorzystywanych w agregatach jest to, że są one tanie w eksploatacji – olej smarujący wolniej ulega starzeniu, a więc można go wymieniać rzadziej niż w przypadku silników na paliwo stałe. Ponadto silnik gazowy ma dłuższą żywotność. Silniki agregatu na gaz ziemny są zbudowane podobnie do benzynowych silników samochodowych. Paliwo jest spalane w cylindrach, gdzie energia gazu zostaje przekształcona w energię elektryczną odbieraną na zaciskach prądnicy. Nowoczesne agregaty gazowe to często konstrukcje kogeneracyjne, a więc, dzięki zastosowaniu wymienników ciepła, podczas spalania powstaje też energia cieplna odbierana w postaci gorącej wody.

Rozwój technologii sprawia, że wykorzystywanie silników gazowych niesie ze sobą wiele zalet. Niezależnie od tego, jakie paliwo wybierzemy, przewody paliwowe i filtry paliwa powietrza powinny być aktywnie monitorowane za pomocą wskaźników różnicy ciśnień.