element dekoracyjny

Jak wyglądają rozety?

Rozety należą do jednych z częściej spotykanych obecnie elementów, wchodzących w skład sztukaterii drewnianej. Początkowo, spotkać się można z nimi były szczególnie w zdobnictwie wnętrz urządzonych z większych przepychem. Obecnie jednak stosowane są one coraz powszechniej, przede wszystkim do ozdoby drewnianych mebli, drzwi, czy też okien.

Co można ozdobić?

ozdoby na drewnie Ozdoby takie, stosowane są coraz rzadziej w budownictwie, zamiast tego jednak wydają się zdobywać coraz większą popularność w ozdabianiu oraz wykańczaniu wnętrz. Początkowo, ozdoby takie stosowane były przede wszystkim na wykończonych drewnem sufitach. Obecnie jednak są one stosowane również coraz częściej na drewnianych ścianach, i meblach, drewnianych ramach okiennych, czy też na drzwiach. Jeżeli chodzi o wygląd ozdób takich jak owalne drewniane rozety, to szczególnie popularnym nadal ich rodzajem są te, które nawiązują do motywów roślinnych. Szczególnie popularnym w obecnym czasie motywem roślinnym są te z zastosowaniem wicia, liści akantu, które dodatkowo mogą być przełamywane przez różnego rodzaju kwiaty antyczne. Wszelkie ozdoby, które na rozetach się znajdują, są albo wycinane w drewnie, albo też uzyskiwane poprzez wykorzystywanie do wykończenia rozety drewna różnego gatunku.

element dekoracyjny Obecnie, oprócz rozet drewnianych, spotkać się można również z ich tańsza oraz mniej wytrzymałą odmianą, wykonaną z gipsu. Pokazuje to wyraźnie, że popularność takich właśnie ozdób jest coraz większa. Jednocześnie, należy jednak pamiętać, żeby z dużą uwagą podchodzić od miejsca zakupienia takich właśnie ozdób. Wszystko z tego względu, aby uniknąć zakupu tych, których ogólna wytrzymałość, oraz staranność wykończenia takiej ozdoby jest znacznie obniżona. Na szczęście obecnie w Polsce dynamicznie rośnie liczba miejsc, gdzie można wejść w posiadanie rozet drewnianych. Ich zdecydowanie największą zaletą wydaje się być fakt, ze mogą się ona dopasowywać doskonale do wnętrz wykończonych w różnych stylach. Właśnie to jest przyczyną ich rosnącej popularności. Od pewnego czasu, coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, gdy mowa jest o ozdabianiu wnętrz, okazują się być rozety.

Ozdoby takie, mogą być obecnie stosowane nie tylko do ozdabiania drewnianych ścian, czy też sufitów, ale także i do innych elementów wykonanych z drewna. I tak na przykład bardzo często stosowane są one w celu ozdabiania elementów takich jak ramy drewnianego łóżka, drewniane ramy okienne, czy też drewniane skrzydła drzwiowe. Pozwala na to bardzo duża różnorodność opisywanych rodzajów ozdób.