Jak wybrać energooszczędne okna?

okna

Pasywne oraz energooszczędne budownictwo cieszy się obecnie dużą popularnością. To nic dziwnego, każdemu z nas zależy na tym, aby nie generować niepotrzebnych kosztów eksploatacyjnych domu. Aby to było możliwe, koniecznie należy zadbać przede wszystkim o szczelną, energooszczędną stolarkę otworową. Jeśli chodzi o okna, warto wybrać te, które posiadają możliwie najlepszy współczynnik izolacyjności termicznej.

Co wpływa na energooszczędność okna?

oknaTak zwane ciepłe szyby to najlepsze rozwiązanie na generowanie oszczędności. Na poprawę izolacyjności cieplnej wpływ ma także osadzenie szyb. Producent powinien więc zdecydować się na rozwiązanie polegające na ich głębokim osadzeniu, co z pewnością przyniesie oczekiwane korzyści. O energooszczędności mówi się także, jeśli chodzi o profile. Wybierając ramy z PCW lub z drewna, jednocześnie zyskujemy pewność, że są to wyroby ekologiczne, które będą nie tylko odporne na negatywne czynniki atmosferyczne, ale także łatwe w utrzymaniu czystości. W przypadku drewna oczywiście należy liczyć się z koniecznością jego impregnacji, którą należy powtarzać co jakiś czas, aby warstwa ochronna dobrze pełniła swoją funkcję. Jeżeli zdecydujemy się na energooszczędne okna plastikowe z Bydgoszczy, zwróćmy uwagę także na to, jakie uszczelki zastosował producent, bowiem nawet one mogą mieć znaczenie dla poprawy termicznych właściwości okien.

oknaMimo iż tak bardzo skupiamy się na izolacyjności cieplnej, warto wiedzieć, że nie tylko ona jest ważna. Duże znaczenie ma także izolacyjność akustyczna. Nikt z nas nie chce przecież podczas wypoczynku słyszeć, co dzieje się na ruchliwej ulicy. Ograniczenie hałasu możliwe jest dzięki dobrym parametrom szyb oraz uszczelek. Tak naprawdę jest wiele metod na uzyskanie energooszczędnego okna o dobrych parametrach technicznych, każdy producent ma bowiem swoje własne systemy i technologie. Wybór najlepszych okien może więc wydawać się trudny, zwłaszcza jeżeli nie jesteśmy ekspertami w stolarce otworowej. W takim wypadku możemy jednak po prostu skontaktować się z doradcami producentów czy osobami pracującymi w sklepie z oknami, aby oni pomogli nam w dokonaniu wyboru. Być może usłyszymy od nich wskazówki, czym należy się kierować.

Ostateczna decyzja i tak będzie zależała od nas, jednak wsparcie zawsze jest pomocne. W przypadku okien energooszczędnych, z pewnością zostaną nam polecone jakieś okna z PVC, pochodzące z najnowszej generacji. Z każdym rokiem też producenci wprowadzają kolejne, jeszcze lepsze rozwiązania, dlatego rynek okien jest naprawdę rozbudowany.