baterie kondensatorów

Jak uniknąć zniekształceń harmonicznych w sieci zasilającej?

Kompensację mocy biernej w sieciach elektrycznych umożliwiają kondensatory, które działają przy równomiernym obciążeniu faz. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie współczynnika mocy na stałym poziomie.

Baterie kondensadorów różnej wielkości

baterie kondensatorówKondensatory są urządzeniami zautomatyzowanymi, które nie wymagają obsługi. Ponadto są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Do ich podstawowego wyposażenia należą bezpieczniki, styczniki, regulator mocy biernej. Kondensatory, aby dobrze działać, są ze sobą łączone w baterie za pomocą stycznika. Automatyczne baterie kondensatorów proponowane przez producentów mogą składać się ze stopni kondensatorowych o jednakowej lub różnej wielkości – nie ma to żadnego znaczenia dla poprawności ich pracy. Automatyczne baterie kondensatorów są przystosowane do pracy w temperaturze od -15 do +25 st. C, lub też od 0 do +50 st. C dlatego należy zwracać uwagę na warunki, jakie panują w otoczeniu. Kompensacja mocy biernej umożliwia dłuższą eksploatację instalacji – wpływa bowiem na żywotność kabli oraz pozostałych elementów sieci zasilającej. Ponadto zmniejszenie współczynnika mocy sprawia, że nie przekroczymy limitu ustalonego przez dostawcę prądu, a więc nasze rachunki za energię nie wzrosną. To dlatego tak ważne jest korzystanie z automatycznych baterii kondensatorów.

baterie kondensatorówW baterii, oprócz kondensatorów energetycznych, musi znaleźć się także układ sterujący oraz dławiki. Dławik filtrujący konieczny jest w sytuacji, gdy w sieci mogą wystąpić wyższe harmoniczne, które uszkodziłyby kondensatory. Zakłócenia w postaci zniekształceń harmonicznych najczęściej są powodowane przez nieliniowe odbiorniki – to na przykład przemienniki częstotliwości, świetlówki energooszczędne czy zasilacze impulsowe – takie urządzenia zmniejszają efektywność zużycia energii, a mogą uszkodzić nie tylko kondensatory, ale także inne sprzęty znajdujące się w tej samej sieci zasilającej. To dlatego, wybierając automatyczne baterie kondensatorów, warto zwracać uwagę na ich wyposażenie w dławiki blokujące zniekształcenia harmoniczne. Jeśli chodzi o układ sterujący automatycznych baterii kondensatorów – jego właściwe zaprogramowanie pozwala na jego dostosowywanie się do zmian w układzie odbiorczym – nie ma możliwości przekompensowania lub niedokompensowania układu, gdyż mikroprocesorowy system sterujący za każdym razem dobiera odpowiednią ilość stopni kondensatorów.

Wśród propozycji producentów znajdują się automatyczne baterie kondensatorów o regulatorze 5-, 7-stopniowym lub innym. Dzięki automatycznym bateriom kondensatorów nie musimy martwić się o żadne zakłócenia w sieci.