Jak odgrodzić ranczo od świata?

Wyznaczanie granic swojego terytorium (lub działki) jest zupełnie naturalnym instynktem. Dzięki odpowiedniemu ogrodzeniu obcy przybysze nie kręcą się pod drzwiami, nie zaglądają do ogródka ani nie sięgają po wciąż ciepłe pęto kiełbasy z przydomowej wędzarni.

Duża różnorodność ogrodzeń sprawia, że bez trudu można wybrać najwłaściwsze, dostosowane do potrzeb i otoczenia. Solidne betonowe panele sprawdzą się znakomicie jako ochrona przed wścibskimi sąsiadkami lub gryzoniami i drobnymi drapieżnikami, skuszonymi szansą na resztki z pańskiego stołu, ale z drugiej strony zasłonią widok na okolicę. Postawione dookoła rancza albo domku w lesie stworzą wrażenie, że za nimi kryje się co najmniej poligon doświadczalny.

Jeśli otoczenie domu to ogród w stylu angielskim, to znaczy zarośnięty i zakrzaczony, z trawą koszoną tylko przez stadko kóz, klimatu nada mu ogrodzenie z cegły z odzysku. Chociaż układanie muru z podniszczonej, koniecznie czerwonej cegły może być męczącym doświadczeniem, to po obsadzeniu bluszczem ogrodzenie będzie wyglądało, jakby stało w tym miejscu co najmniej od początków poprzedniego stulecia.

Jeśli w okolicy brakuje sąsiadów, a dzikie zwierzątka nie znajdą niczego jadalnego dookoła domu, to idealnym rozwiązaniem będzie ogrodzenie z siatki – cennik siatek jest wyjątkowo atrakcyjny, do tego łatwo je zamontować samodzielnie. W zupełności wystarczy, żeby nieproszeni goście nie weszli na działkę… lub by coś z niej nie wyszło. Siatka odgrodzi teren, wyznaczy granicę terytorium, a przy tym pozwoli, żeby ogród i dom łączyły się z dzikim otoczeniem i stanowiły jego naturalną część, a nie samotną wysepkę cywilizacji.

Ogrodzenia z drewna – płoty ze sztachet i ażurowe, równie dobrze się sprawdzą. Około dekady zaniedbania wystarczy, by naturalnie i wyraźnie postarzyć drewno do modnego obecnie stylu vintage. A jeśli ma się prezentować nienagannie, to regularna gimnastyka przy konserwacji i malowaniu korzystnie wpłynie na umiejętności artystyczne i technikę trzymania pędzla.

ceglany mur

drewniany płot  ogrodzenie z siatki

ogrodzenie z drewna