Jak odgrodzić ranczo od świata? cz. 2

Ogrodzenia to temat-rzeka. Można o nich mówić dość pobieżnie, albo zagłębiać się w liczne detale. O ile nie wybiera się najprostszych, najpowszechniejszych rozwiązań, trudno znaleźć dwa takie same ogrodzenia.

Dziś, w kontynuacji tematu, chciałabym przybliżyć tematykę ogrodzeń z kamieni (zwykle z kamieni) i z siatki, czyli gabionów. To coraz modniejszy rodzaj ogrodzeń, stosowany przez osoby ceniące połączenie współczesności z ekologią i nietypowym wyglądem, a przy tym pragnących, aby ogrodzenie skutecznie odgradzało ich od świata i pozwalało stłumić zewnętrzne hałasy.

Gabiony powstają z koszy wykonanych z siatki i wypełnionych kamieniami. Użyty materiał jest zwykle podobnej wielkości i koloru, aby stworzyć możliwie jednolite ogrodzenie, jednak do celów dekoracyjnych używa się także kamieni w kontrastowej barwie (np. czarnych na tle zwykłych, szarych), tworząc z nich różnego rodzaju wzory. Możliwe jest także wykorzystanie innych materiałów, takich jak drewno czy stare cegły. Jest to więc sposób na ponowne wykorzystanie materiałów z rozbiórki czy “odpadów”, które pozwalają na stworzenie wyjątkowego i niepowtarzalnego ogrodzenia.

Gabiony posiadają najczęściej dwie formy: prostopadłościanu lub walca. Wykorzystywane są do tworzenia całego ogrodzenia działki, jako niskie murki oddzielające poszczególne części ogrodu, czy nawet jako stołowe “nogi”. Ponieważ z biegiem lat wiatr może nanieść między kamienie ziemię i piasek, jest możliwe, że proste ogrodzenie z kamienia zacznie w jakiejś części obrastać roślinnością. Niektórym podoba się taki efekt dziczejącego ogrodzenia, a inni wolą pozbyć się roślin spomiędzy chwastów. Oczyszczenie takiego ogrodzenia jest wyjątkowo proste, jeśli posiada się myjkę ciśnieniową: strumień wody pod ciśnieniem znakomicie radzi sobie z usuwaniem płytko zakorzenionych chwastów i dokładnie wypłukuje ziemię ze szczelin między materiałem ogrodzeniowym.

Ten rodzaj ogrodzenia sprawia naturalne, surowe wrażenie, jest wyjątkowo solidny, dobrze tłumi hałasy i nie potrzebuje wiele pracy, aby został utrzymany w czystości.

gabion

ogrodzenie gabionowe ze wzoremźródło grafik