Jak nadać szlachetny charakter posesji? – Gabiony

Podczas ostatnich lat można z łatwością zauważyć, jak wiele zmian dokonało się w aranżacji wnętrz i posesji. Nie tylko pojawiło się wiele nowych produktów, ale też ciekawych pomysłów, a dodatkowo zmieniło się podejście do kwestii architektury.

Gabiony mają przeróżne zastosowanie

GabionyZdecydowanie większą uwagę przykładamy do wyglądu ogrodu i całej posesji, co jeszcze kiedyś było rzadkością, ze względu na mały wybór materiałów, który był wówczas na rynku. Te tendencje doskonale widać na przykładzie ogrodzeń. Tutaj dokonała się znaczna transformacja, z rynku oferującego jedynie siatki i drewniane płoty, po ten obfitujący w rozmaite materiały i pomysły. Obecnie do wyboru mamy już także ogrodzenia kute, betonowe, te z gotowych modułów czy gabiony. Można zatem z łatwością dostosować materiał i typ do funkcji, jaką dane ogrodzenie ma pełnić oraz uwzględnić w tym wszystkim budżet.

Wracając do nowych wyznaczników, które decydują o tym jakie rozwiązania wybieramy należy zwrócić uwagę na połączenie estetyki z ergonomią i długowiecznością. Doskonałym tego przykładem są wspomniane już ogrodzenia gabionowe i inne elementy małej architektury ogrodowej wykonywane na tej zasadzie. Należą do niej zarówno meble, jak i elementy elewacji, studnie, murki i inne. Gabiony to jeden z tych produktów, które cechuje niesamowity design – ciekawy i intrygujący swoją prostotą, a jednocześnie różnorodnością. Każdy, kto lubi przykuwać wzrok przechodniów, wyróżniać się na tle innych i wybierać inne rzeczy, niż te najpopularniejsze powinien rozważyć zastosowanie gabionów. Idąc jednak tropem wielofunkcyjności nie należy pomijać ich doskonałych właściwości izolujących hałasy i niebywałej solidności, określanej na ponad sto lat. Trudno o podobne rozwiązanie, które łączyłoby w sobie tak wiele pożądanych przez nas cech.

Wracając do estetyki – ogrodzenia gabionowe mogą też pełnić niejako funkcję stelażu dla roślin pnących, co wygląda niezwykle efektownie. Taki rezultat można uzyskać chociażby poprzez zastosowanie koszów gabionowych wypełnionych skałami i porośniętych różami lub innymi kwiatami pnącymi. Decydując się na gabiony warto pamiętać o większej inwestycji, wszak z pewnością nie jest to rozwiązanie tanie. Wręcz przeciwnie – wśród dostępnych na rynku rozwiązań plasuje się w grupie najdroższych.

Warto też mieć na uwadze fakt, że gabiony są bardzo trwałe jednak tylko przy fachowym montażu, który powinien zapewnić producent. Wtedy to zyskamy pewność doskonałego wyglądu, doskonałej jakości wykonania i spokoju w kwestii ogrodzenia na bardzo wiele lat.