dom z zainstalowaną powietrzną pompą ciepła

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Pompy ciepła należą zdecydowanie do tych najbardziej ekonomicznych i najbardziej ekologicznych sposobów na ogrzewanie różnych budynków. Zanim jednak się na nią zdecyduje, warto wiedzieć, w jaki sposób te urządzenia pracują.

Zastosowanie nowoczesnych powietrznych pomp ciepła?

dom z zainstalowaną powietrzną pompą ciepłaCo ciekawe, kluczowe w ich przypadku jest to, że nie wytwarzają one same ciepła, ale korzystają z jego zewnętrznych zasobów. Właśnie dzięki temu rozwiązanie to okazuje się tak bardzo ekologiczne i obecnie uznawane, za jeden z najbardziej wygodnych i komfortowych, jeśli chodzi o jego wykorzystywanie w praktyce. Taka nowoczesna pompa ciepła powietrzna na przykład, korzysta z zasobów ciepła, które zgromadzone są w powietrzu. W przypadku tego rodzaju pomp, samo pozyskiwanie ciepła jest nieco inne, niż w przypadku tych, które korzystają ze źródła dolnego, na przykład gleby. Pompy, do czerpania energii cieplnej więc, wykorzystują specjalne wentylatory, które zasysają ciepło bezpośrednio do pompy ciepła. Pozyskana energia cieplna, wykorzystywana jest do ogrzania czynnika chłodniczego. Czynnik ten może być różny i może być na przykład typu gazowego. Następnie, gaz ulega procesowi skraplania, dzięki czemu ten czynnik oddaje całe zgromadzone przez niego ciepło. Skroplony czynnik trafia do specjalnego zaworu rozprężnego.

dom z zainstalowaną powietrzną pompą ciepłaTam, jego ciśnienie jest ponownie zmniejszane, w celu jego zamiany na stan ciekły skupienia. Ostatnim krokiem, jest ogrzewanie przez czynnik wody, która jest głównym czynnikiem obiegowym znajdującym zastosowanie w centralnych instalacjach ogrzewania. Z wykorzystaniem powietrznych pomp ciepła, można bezproblemowo ogrzewać temperaturę powietrza w danym budynku, jak również i wodę użytkową. Do działania powietrznej pompy ciepła nie jest konieczne kupowanie opału, czy też paliwa – wystarczy jej zapewniać stałe i nieprzerwane zasilanie energią elektryczną. Aby zmniejszyć jej zużycie, instalację wykorzystująca pompę ciepła można połączyć z fotowoltaiką, która zaspokoiłaby potrzeby pompy w ten rodzaj energii. Ogromnym plusem związanym z wykorzystaniem pompy ciepła typu powietrznego jest również fakt jej bezobsługowości. Po początkowej konfiguracji, nie wymaga ona już bowiem żadnego nadzoru. Pompy ciepła należą do jednych z częściej wykorzystywanych rozwiązań, jeśli chodzi o zaspokajanie potrzeb różnych budynków w ogrzewanie, czy podnoszenie temperatury wody użytkowej.

Zaletą tego rodzaju rozwiązania jest przede wszystkim fakt, że jest ono wyjątkowo ekologiczne. Warta podkreślenia jest jego bezobsługowość, oraz możliwość połączenia go z instalacją fotowoltaiczną.