przemyślane projektowanie wnętrz biur

Jak dobrze zaprojektować biuro?

Zaczyna się od pomysłu na własny biznes. Potem jest zbieranie kapitału początkowego i dopiero można przystąpić do realizacji. Koniecznością staje się wynajem lub kupno biura. I na tym etapie musimy pomyśleć o jego zaprojektowaniu w sposób nie tylko estetyczny, ale także funkcjonalny. W końcu będzie to przestrzeń do pracy, warunki powinny nam więc zapewnić koncentrację, która przełoży się na produktywność.

Funkcjonalne projektowanie biur

przemyślane projektowanie wnętrz biurPodstawę stanowi więc przemyślane projektowanie wnętrz biur. Na samym początku powinniśmy przeprowadzić pomiary wnętrza, aby wiedzieć, jakiej wielkości powinny być zakupione przez nas meble. Bardzo często zdarza się, że biura mają nietypowe wymiary, dlatego standardowe meble biurowe dostępne w salonach nie do końca dobrze się sprawdzają. Czasami marzy nam się na przykład wąska szafka na dokumenty, tymczasem w sklepach są same potężne meble, które nie są zgodne z naszą przyjętą ideą minimalizmu. Na szczęście w projekcie wnętrza nie musimy rezygnować ze swoich pomysłów, ponieważ wystarczy skorzystać z usługi zakupu mebli na wymiar prosto od producenta. Tę usługę zresztą poleca wielu architektów wnętrz, ponieważ nie tylko biura potrafią mieć nietypowe wielkości, ale też na przykład kuchnie, które potrafią być długie i wąskie. W naszym przypadku meble na wymiar sprawdzą się znakomicie jeśli chodzi o szafki.

przemyślane projektowanie wnętrz biurZ kolei jeśli chodzi o krzesło czy biurko, w projekcie możemy uwzględnić wyroby dostępne w sklepie. Najlepiej sprawdzi się biurko z możliwością regulacji wysokości. To standard w nowoczesnych biurach, ponieważ takie biurka pozwalają na pracę zarówno siedzącą, jak i stojącą, co jest dobre dla kręgosłupa, który w ten sposób podczas 8-godzinnej pracy nie zmęczy się tak bardzo. Projektant biura powinien uwzględniać odpowiednie położenie biurka w stosunku do okien. Niekorzystne jest stawianie biurka w taki sposób, aby za plecami pracownika znajdowało się okno – przez to promienie słoneczne będą świecić w monitor, co będzie źle wpływać na wydajną pracę, jest to także naprawdę niezdrowe dla oczu. Równocześnie jeśli zaprojektujemy pomieszczenie w taki sposób, że biurko będzie stać bokiem do okna – i wtedy padające promienie słoneczne mogą przeszkadzać w pracy.

Jak widać, jest wiele ograniczeń, dlatego to do zadań architekta wnętrz należy takie wykorzystanie przestrzeni, aby pod każdym względem pozwalało ono na bezpieczną i wydajną pracę. W małych pomieszczeniach może być o to trudniej, jednak dobry projektant poradzi sobie z każdym wyzwaniem bez większych trudności.