pielęgnacja ogrodów

Jak dbać o glebę w ogrodzie

Choć chyba każdy z nas marzy o pięknym, prawdziwie zadbanym ogrodzie, uzyskanie takiego pięknego dla wzroku efektu możliwe jest dopiero po ciężkiej pracy, którą należy włożyć w pielęgnację zielonej przestrzeni. I chodzi tutaj nie tylko o wyrywanie chwastów, które na pewno będą się pojawiać.

Pielęgnacja ogrodów właściwie wykonana

pielęgnacja ogrodów Ważne są także inne czynności. Wśród nich wymienić można na przykład ściółkowanie gleby. Wielu osobom wydaje się, że ta czynność – pokrywanie gleby korą czy innym materiałem – to tylko kaprys właściciela ogrodu i nie ma to żadnego znaczenia dla roślin. Tymczasem prawda jest zupełnie inna. Przede wszystkim warto wiedzieć, że materiał ściółkujący nie ma pełnić funkcji jedynie estetycznej. Jego zadaniem jest poprawa warunków środowiskowych roślin – badania dowodzą, że ściółka może pozytywnie wpływać na ich rozwój! Wszystko dlatego, że dzięki ściółce struktura gleby zostaje poprawiona. Gleba staje się odporna na negatywne działanie czynników atmosferycznych – na przykład słońca, ponieważ nie wysusza się. Tym samym, może dłużej zatrzymywać wilgotność. Dzięki temu upalnym latem, gdy powietrze jest naprawdę suche, nasze rośliny nie będą miały problemów z przetrwaniem – ich system korzeniowy jest bowiem odpowiednio zabezpieczony przed promieniami słonecznymi. Równocześnie jeżeli wystąpią obfite deszcze, ściółka ochroni nas przed wypłukiwaniem minerałów z gleby.

pielęgnacja ogrodów Dzięki temu rośliny nadal będą miały wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jak widać, wszystko wskazuje na to, że ściółkowanie gleby to nie tylko uzyskiwanie estetyki przestrzeni zielonej, ale przede wszystkim wartościowa pielęgnacja ogrodów. Najważniejsze, że każdy z nas może wykonać ściółkowanie samodzielnie. Po prostu kupujemy ściółkę pochodzenia naturalnego – sprzedawana jest ona w sklepach ogrodniczych w zwykłych workach. Wystarczy zakupiony materiał rozsypać w wybranych przez siebie miejscach. Pamiętajmy jednak o zachowaniu odpowiedniej grubości ściółki – najlepiej, jeśli będzie to między 3 a 5 mm. Musimy być też przygotowani na regularne dosypywanie ściółki – wraz z upływem czasu materiał będzie wypłukiwany przez deszcz i mogą powstawać luki, ściółka może też zwyczajnie się „rozchodzić”, zwłaszcza jeżeli zdarzają się mocne wiatry.

Warto więc zadbać o zapas tego materiału, aby dosypywać go w razie potrzeby. W ten sposób nasz ogród zawsze będzie estetycznie wyglądał. Pielęgnacja ogrodu to sprawa, która wymaga prawdziwego zaangażowania, ale końcowy efekt zawsze jest warty poniesionego wysiłku, dlatego nie warto zaniedbywać swojego ogrodu.