grodzice

Grodzice zimnogięte stosowane w budownictwie

Na wstępie zacznijmy od tego, że grodzice są elementami konstrukcyjnymi, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej spotykane są grodzice stalowe czy z tworzyw sztucznych. Jednak także na rynku można znaleźć grodzice wykonane w technologii żelbetowej czy z drewna.

Zastosowania grodzic zimnogiętych

grodzice Warto również wspomnieć, że grodzice, jako elementy konstrukcyjne pojawiły się już w 1911 roku. Podczas budów najczęściej stosuje się grodzice, które mają długość od sześciu do nawet dwudziestu czterech metrów. Jednak wielu producentów wykonuje je po prostu na zamówienie według indywidualnych potrzeb klientów. Najwięcej zamówień jest na grodzice wykonane z metalu. Można je podzielić na grodzice zimnogięte jak i gorąc walcowane. Grodzice zimnogięte już od wielu lat nie tylko stosuje się w budownictwie lądowym ale również hydrotechnicznym. Można je stosować jako elementy konstrukcyjne montowane na stałe (na przykład w portach), ale również jako elementy tymczasowe (na przykład jako zabezpieczanie ścian wykopów). Ten rodzaj ścian oporowych ma wiele zalet. Zacznijmy od ekonomiczności. Posiadają one optymalny stosunek swojej wytrzymałości zależnie od ciężarku danej grodzicy. Także dzięki temu, że posiadają one bardzo dużą szerokość profili przyspiesza się prace pogrążania. Kolejną zaletą jest fakt, że zajmują one niewielki obszar, jest tak dzięki niewielkiej wysokości.

grodziceGrodzice zimnogięte można stosować wielokrotnie, co także jest zaletą, szczególnie dla firm budowlanych, które zainwestują w taki element konstrukcyjny. Posiadają one kąt obrotu w swoich zamkach, dzięki czemu mają więcej swobody jeśli chodzi o planowanie przebiegu ścianki wykonanej właśnie z takich grodzic. Jeśli chodzi o zastosowanie, to tak jak już było wspomniana stosuje się je do zabezpieczania wykopów w budownictwie lądowym. Dzięki tak solidnemu zabezpieczeniu możliwe jest prowadzenie prac budowlanych na przykład w pobliżu innych istniejących już obiektów na przykład w pobliżu ruchliwych dróg. Także grodzice są dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o szalunki fundamentów, czy jako stały element konstrukcyjny budowanego obiektu. Jeśli chodzi o budownictwo hydrotechniczne, to grodzice zimnogięte wykorzystuje się do zabezpieczania i regulacji brzegów rzek, kanałów czy rowów.

Także do zabezpieczania brzegów można, stosuje się je przy budowie wałów przeciwpożarowych czy przy budowie portów. Jak widać grodzice zimnogięte mają wiele zalet do tego są powszechne stosowane w budownictwa. Jednak warto na koniec wspomnieć, że warto wybierać te grodzice metalowe, które są odpowiednio zabezpieczane przed korozją. Gdyż najczęściej są wykorzystywane w warunkach, gdzie mają stały kontakt z wodą lub z wilgocią.