farba vintage

Farby vintage do malowania mebli

Od kilku sezonów bardzo dużą popularnością cieszą się meble w stylu vintage. Niestety kupienie zabytkowych szaf, łóżek i innych akcesoriów wiąże się z bardzo dużym wydatkiem, przez co wiele osób rezygnuje z tego typu wyposażenia. Okazuje się jednak, że takich mebli wcale nie trzeba kupować – wystarczy wykorzystać pewne techniki renowacyjne, aby uzyskać bardzo podobny efekt.

Farba matowa lub metaliczna

farba vintageJakich produktów należy szukać, aby w trwały i gustowny sposób odmienić wyposażenie swojego mieszkania? Na samym początku warto zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Zastosowania innych technik będzie wymagał efekt postarzenia mebli wykonanych z dębu, a inaczej, jeśli chcemy jedynie uzyskać delikatne spękania na powierzchni elementu. W pierwszym przypadku warto zdecydować się na zastosowanie specjalnych wosków i lakierów, dzięki którym powierzchnia szafki czy stołu będzie wyglądała na starszą i lekko zniszczoną. Ciekawą alternatywą jest również matowa lub metaliczna farba vintage. Producenci wykonują ją w taki sposób, aby uzyskana powłoka wyglądała autentycznie niemal na każdej powierzchni. Wysokiej jakości emulsje powstają na bazie wody, co czyni je bezpiecznymi w stosowaniu. Wielu osobom zależy jednak na uzyskaniu spękań w pastelowej warstwie emulsji. Jest to efekt, który doskonale pasuje do pomieszczeń urządzonych w stylu minimalistycznym lub nawiązującym do naturalizmu.

farba vintageW tym przypadku dobrze zdecydować się na farby umożliwiające wykonanie takiego efektu. Jednym z rozwiązań proponowanym przez producentów, są emulsje, których skład wzbogacono o sól. Technologia ta sprawia, że podczas wysychania powłoki, na powierzchni elementu pojawiają się nieregularne spękania, które przypominają swoim wyglądem dotknięte czasem meble. Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzemy, uzyskamy bardzo ciekawe efekty dekoracyjne. Przed malowaniem konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie powierzchni. Jeśli element był wcześniej malowany lub pokryty warstwą lakieru, warto delikatnie ją zeszlifować, przy użyciu papieru ściernego. Nowoczesne farby vintage mają tę zaletę, że bardzo szybko schną. Pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw preparatu nie trzeba czekać wielu godzin, aż poprzednia wyschnie.

Dzięki temu można nawet w jeden dzień odmienić swoje meble. Decydując się na zmiany, warto zastosować je w przypadku wszystkich elementów wyposażenia znajdujących się w pomieszczeniu. W tej sposób będziemy mogli uzyskać jednorodną, spójną kompozycję, która z pewnością zachwyci odwiedzających nas gości.