Etapy poziomowania kafelków

Wiele osób przechodziło kiedyś przez okres remontu czy budowania i wykańczania mieszkania. Wśród wykończenia wnętrz można znaleźć kładzenie płytek do kuchni, łazienki czy na podłogi w korytarzach. Poziomowanie płytek jest niezbędne, aby móc je prawidłowo położyć.

Jak wygląda poziomowanie płytek?

Taka czynność wielu osobom kojarzy się z tzw. krzyżakami. System poziomowania płytek ulega zmianom i coraz częściej wykorzystywane są klipsy czy kliny do glazury. Sposoby są coraz łatwiejsze dla osób nieumiejących kłaść płytek oraz coraz tańsze – wynika to głównie z faktu powiększającego się rynku z tego typu produktami. Powstają najczęściej z tworzywa sztucznego – podobnie jak krzyżyki. Działanie jest to samo, jednak jest zupełnie inny poziom wygody. Systemy poziomujące stosuje się w trakcie klejenia podłóg, ścian czy schodów przed położeniem fugi. Idealne wypoziomowanie zapewnia równą wysokość i pozostawia takie same przestrzenie pomiędzy pojedynczymi płytkami- dzięki stosowaniu pod i pomiędzy pojedynczymi klipsów i klinów.

Jak poziomować glazurę za pomocą klinów? Zaczynamy od ułożenia pierwszej płytki używając poziomnicy. Jeśli podłoga nie jest równa, należy umieścić klipsy pod nią w odległości 4-8 centymetrów od narożników w celu wyrównania poziomu. Poza klipsami stosuje się kliny na powierzchnię, aby docisnąć do podstawy. Jeśli ten system jest zamontowany, klej zaczyna zastygać to po tym można śmiało wyłamać klipsy – dzięki temu ich fragment odpada razem z klinem pozostawiając podstawki pod płytkami. Taki montaż płytek podłogowych czy naściennych można uznać za lepszy i śmiało zastąpić krzyżyki w ten sposób. Przemieszczanie płytek podczas ich kładzenia czy wiązanie się kleju do płytek nie jest problemem, ponieważ klipsy i kliny temu zapobiegają. Nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych narzędzi – montaż płytek staje się niezwykle prosty, nawet jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności. System Raimondi skraca czas pracy, dzięki posiadaniu dodatkowego zaciskacza, który ułatwia i skraca czas wkładania klinów w klipsy. Poziomowanie płytek Raimondi jest łatwą czynnością, w której używa się do płytek o grubości 3-12 milimetrów oraz do minimalnej szerokości fugi 1,5 milimetrów. Zestaw zwykle zawiera 100 sztuk klipsów, 100 klinów, zaciskacz i wiaderko.

Uzyskanie równej powierzchni podłogowej czy naściennej jest coraz prostsze – dzięki stosowaniu takich systemów jak Raimondi staje się to łatwiejsze redukując jednocześnie czas pracy. Poziom umiejętności może być minimalny, a każdemu uda się położyć i wypoziomować płytki w kuchni czy w swojej łazience.