kostka brukowa

Elegancka kostka brukowa?

Wielu osobom kostka brukowa kojarzy się, niesłusznie, tylko z banalnymi i nudnymi jednobarwnymi chodnikami z kostki betonowej – szarej lub czerwonej. Z tego powodu, gdy szukają pomysłów na utwardzoną nawierzchnię, często nie są zainteresowani wyborem kostki, co z całą pewnością jest błędem.

Kostka brukowa może być ładna

kostka brukowa Mieszkając w Bydgoszczy czy innym większym mieście z łatwością można natrafić na kreatywne wykorzystanie kostki brukowej. Okazuje się bowiem, że brukarstwo, gdy posiada się odpowiedni materiał i ciekawy projekt, może być prawdziwą sztuką, a rezultat pracy brukarzy będzie stanowił idealny dodatek do otoczenia budynku i podkreśli jego styl. Układanie kostki, wbrew pozorom, nie jest wcale łatwą pracą. Najpierw należy odpowiednio przygotować podbudowę, ułożyć krawężniki, które będą trzymały całość, a dopiero potem można układać nawierzchnię. Często będzie to wymagało precyzyjnego docinania fragmentów kostek, tak aby tworzyły idealnie równą całość. Warto więc sięgać tylko po sprawdzone usługi brukarskie, które dadzą doskonałe efekty na wiele lat. Prawidłowo ułożona kostka brukowa jest równa i posiada odpowiedni spadek, dzięki któremu dobrze odprowadza wodę. Na takiej powierzchni nie tworzą się kałuże.

kostka brukowaPoza standardową kostką brukową o kształcie podwójnej litery T dostępnych jest wiele bardziej eleganckich typów. Szlachetna kostka brukowa jest na różne sposoby postarzana, tak aby wyglądem przypominała raczej kamień naturalny i stary bruk, więc znakomicie pasuje do wielu budynków, także tych zabytkowych. Możliwe jest też podnoszenie jej walorów estetycznych poprzez szczotkowanie lub wypłukiwanie, co podkreśla jej powierzchnię. Do tego taka kostka jest też bardziej chropowata, co podnosi komfort chodzenia po niej. Kostkę brukową produkuje się z różnych materiałów, co także wpływa na jej wygląd i estetykę. Najpopularniejszy jest zwykły beton, a inne opcje to kamień (granit, bazalt) i kamień polny (z którego tworzy się tak zwane kocie łby). Dodatkowo kostka występuje w różnych rozmiarach i formach. Od prostych kwadratów i prostokątów, przez trapezy, fale, aż po młotek i kość. Taka różnorodność daje brukarzom bardzo szerokie pole do popisu, ponieważ możliwe jest stworzenie nawierzchni dopasowanej do dowolnego otoczenia, a przy tym trwałej, odpornej na zmienne warunki pogodowe i łatwej w czyszczeniu.

Ta ostatnia kwestia jest również bardzo istotna i wpływa na wybór kostki zamiast innych materiałów. Do utrzymania jej w czystości wystarczy bowiem miotła, a od czasu do czasu myjka ciśnieniowa, która bez trudu usunie wszelkie zabrudzenia z powierzchni kostki.

Więcej o kostce brukowej i jej układaniu na stronie: http://www.paviment.pl