ekskluzywne lampy włoskie

Ekskluzywne lampy włoskie z Bursztynowej Komnaty

Słynna Bursztynowa Komnata, symbol zaginionego skarbu, powstała w osiemnastym wieku. Kilkakrotnie zmieniała miejsce, a w tysiąc dziewięćset czterdziestym czwartym ostatecznie zaginęła. Warto jednak wiedzieć, co znajdowało się w jej środku.

Ekskluzywne lampy włoskie zalewały komnatę

ekskluzywne lampy włoskieBursztynowa Komnata była pokojem o wymiarach 10,5×11,5 m, w całości pokrytym bursztynem w formie płaskorzeźb, herbów i innych dekoracji. Była niezwykła nie tylko ze względu na ilość zużytego materiału, kunszt mistrzów, którzy ją stworzyli, ale także z powodu ilości odcieni bursztynu, które można było w niej znaleźć, co jeszcze podkreślały ekskluzywne lampy włoskie i światło, którym zalewały komnatę. Komnata jest poszukiwana od ponad pół wieku, jednak ślad po niej zaginął. W tysiąc dziewięć siedemdziesiątym dziewiątym roku rozpoczęto odbudowę Komnaty na podstawie zachowanych czarno-białych zdjęć. Sprawiało to problemy, ponieważ trudno odtworzyć oryginalne ułożenie różnych odcieni bursztynu. Pomogło w tym tworzenie jego czarno-białych zdjęć, z kolei do ich wykonania wykorzystano lampy włoskie podobne do oryginałów. Obecnie kopia pomieszczenia znajduje się w Carskim Siole, w pałacu carycy Katarzyny Drugiej a oświetlają ją ideal lux lampy i artemide lampy, które idealnie podkreślają starannie odtwarzane detale i niezwykłe odcienie bursztynu.


Choć odtworzonej Komnacie, pomimo wielu staraniom, wciąż sporo brakuje do oryginału, to i tak prezentuje się niesamowicie. Spora w tym zasługa odpowiedniego oświetlenia, które wydobywa z bursztynu najwięcej uroku.