Dom i pokój w stylu myśliwskim… inspirowany Czarnym Lądem

afrykańska rzeźbaStyl safari znakomicie wpisuje się we współczesny minimalizm, prostotę i geometryczne trendy. Cechuje go wyjątkowe ciepło i naturalność kolorów i materiałów, które nawet w zimowy wieczór będą przywodziły na myśl rozedrgane, upalne powietrze na sawannie.

Styl safari to przede wszystkim kolory ziemi, jednak nie w pełni przypominające barwy znane w naszym klimacie: zrudziałe czerwienie, w tym ochra, oranże, palona sjena, zszarzałe żółcie (ugry), jak również kolory piasku, ciemne brązy, bardzo ciemna szarość. Dopuszcza się właściwie wszystkie odcienie beżów i brązów oraz różne odcienie czerwieni, jednak barwy nie mogą być zbyt czyste. Biel i czerń powinny występować jedynie w roli dodatków. Mile widziane będą także złote akcenty.

Wśród materiałów na meble przeważa drewno, zwłaszcza egzotyczne (mahoń, akacja czy heban), a także wiklina i rattan. Podłoga również powinna być drewniana, może to być np. parkiet z ciemnych deseczek, ale sztucznie postarzany kamień także sprawi znakomite wrażenie.

W wystroju dominują proste geometryczne wzory i bryły uzupełniane przez zwierzęce akcenty – paski, plamy, cętki, a nawet łuski – niekoniecznie w formie skór na ścianach, podłodze i meblach. Świetnie sprawdzą się na obrazach, tapetach, obiciach mebli czy dywanach. Nie można jednak z nimi przesadzać, jeden lub dwa takie akcenty w zupełności wystarczą, np. kanapa w tygrysie paski lub poduszki w lamparcie cętki. Obicia mebli mogą też być wykonane z jednobarwnej skóry – czarnej lub brązowej.

Dobrymi dodatkami będą drewniane figurki afrykańskich zwierząt lub, bardziej tradycyjne dla tego rejonu, posążki przedstawiające uproszczone, pozbawione szczegółów ludzkie postacie. Interesująco będą także wyglądać repliki broni lub obrzędowych masek, a wyłącznie w roli nawiązania do kolorystyki Afryki można wykorzystać np. różnobarwny piasek ułożony warstwami w dużym słoju. Ciekawie sprawdzi się również roślinność z tego kontynentu umieszczona w donicach w geometryczne wzory oraz fototapety przedstawiające np. zwierzęta i roślinność sawanny lub charakterystyczny zachód słońca.

Cheetah

skórzana kanapa i poduszki

paski zebry

sztuka afrykańska  antylopy gnu