ogrzewanie na podczerwień

Dodatkowe metody ogrzania pomieszczenia

Ogrzewanie domu to jedna z kluczowych spraw, jakie mają wpływ na komfort mieszkania. Nikt nie lubi, kiedy jest chłodno, szczególnie kiedy za oknem panuje mróz, a w domu człowiek chce się zagrzać. Jednak nie zawsze jesteśmy zadowoleni z centralnego ogrzewania.

Ogrzewanie na podczerwień jest wydajne

ogrzewanie na podczerwieńCzasem piec jest zbyt słaby, czasem grzejniki za mało wydajne. Wiadomo, że wymiana instalacji grzewczej wiąże się z ogromnymi kosztami. Nie zawsze jest też sens to robić. Czasem jest tylko nieco za chłodno, czy też chłodniej robi się przy siarczystych mrozach. W takich wypadkach lepiej jest sięgać po ogrzewanie dodatkowe. Mamy tutaj do wyboru kilka rozwiązań. Pierwsze z nich to ogrzewanie na podczerwień do domów. Panele grzewcze mogą stanowić zarówno stałe, jak i tymczasowe rozwiązanie. Taki panel jest bardzo łatwy w montażu, można go przestawiać, a daje on bardzo dużo ciepła, które dobrze rozchodzi się po całym pomieszczeniu. Takie panele można montować także w kuchni czy w łazience, jak i w domkach letniskowych. Ich wadą jest zapewne wysoka cena. Jeden duży panel to koszt kilkuset złotych, jednak trzeba zaznaczyć, że jest to inwestycja na lata, a samo grzanie podczerwienią generuje spore oszczędności. Drugi rodzaj dodatkowego ogrzewania pomieszczenia mogą być termowentylatory, czyli nowoczesna wersja farelek. Są one małe, przenośne i łatwe do przechowywania.

ogrzewanie na podczerwieńDo tego w kilka chwil potrafią nagrzać pomieszczenie. Nowoczesne termowentylatory są także wydajne i nie pobierają tak dużo energii, jak stare farelki. Ich wadą jest zazwyczaj to, że nie mają regulacji temperatury, a przy tym powietrze może i szybko się nagrzewa, ale i szybko wychładza. Zaletą takiego termowentylatora jest także to, że można go dostać w niskiej cenie. Trzecią metodą na dogrzanie pomieszczenia może być kominek wolnostojący, czyli tak zwana koza. Przy jego montażu nie trzeba skuwać ścian, ani robić skomplikowanych konstrukcji. Często jest to kominek elektryczny lub otwarty kominek na biopaliwo, tutaj również nie trzeba skomplikowanych instalacji. Takie kominki nie dają może zbyt dużo ciepła, ale na pewno są estetyczną ozdobą pomieszczenia. Wadą kominka jest wysoka cena całkowita. To tylko trzy z wielu metod na dogrzanie pomieszczenia. Zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem są panele na podczerwień, ponieważ mimo wysokich kosztów zakupu są one najbardziej trwałe i najbardziej wydajne.

Do tego mogą wyglądać bardzo estetycznie, czy też być niewidoczne w pomieszczeniu (np. w formie kasetonu na suficie), szybko przy tym nagrzewając pomieszczenie.