Dekoracje ścian panelami

panele dekoracyjne na ścianę

Dekoracje ścian to nie zawsze łatwe zadanie. Wybieramy kolory farby, szukamy odpowiedniej tapety, a może żadne z powyższych nie jest w naszym guście? Ciekawym pomysłem w dekoracji wnętrz stały się dekoracyjne panele ścienne. Mogą to być klasyczne, drewniane deski, imitacje ceglanych ścian, lub trójwymiarowe panele ze sztucznego tworzywa.

Panele w finezyjnych kształtach

panele dekoracyjne na ścianęNiezależnie od wyboru stanowią nietuzinkowy element wystroju, przyciągający wzrok. Dostępność paneli w różnych kolorach i o różnych kształtach pozwoli dopasować najlepszy do każdego wnętrza. Jeśli chcemy przeznaczyć takie ozdoby do użytku w mniejszym pokoju, dobrze sprawdzą się płaskie panele, najlepiej o delikatnej barwie. Na odważny kolor możemy zdecydować się wtedy, gdy pozostałe ściany w pokoju są jednolite i jasne, a całe pomieszczenie jest zachowane w stylu minimalistycznym. Ciekawym rozwiązaniem w małym pokoju będzie też zastosowanie paneli nie na całej powierzchni ściany, ale na jakimś jej fragmencie – np.: tuż pod sufitem lub jako pionowy pasek w rogu. Nowoczesne panele dekoracyjne na ścianę w formie trójwymiarowych, finezyjnych figur sprawdzą się zwłaszcza w dużych pomieszczeniach. Najefektowniej wyglądają, gdy przykrywają całą ścianę, a dodatkowo tworzą ciekawe efekty kolorystyczne, np.: gdy kolor z góry przechodzi w jaśniejsze odcienie im bliżej podłogi się znajduje.

panele dekoracyjne na ścianęZanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, upewnijmy się, że ściana, którą do tego przeznaczymy, pozostanie niezagospodarowana. Umieszczenie na panelach zdjęć i półek będzie utrudnione, a w dodatku zepsuje cały efekt. Dla miłośników produktów ekologicznych poleca się panele z naturalnego drewna, które można malować na dowolny kolor. Innym produktem naturalnym, przyjaznym dla środowiska jest korek. Ścianę, na której zamontujemy drewniane panele, jak najbardziej możemy zagospodarować. Zdjęcia w ciekawych ramkach lub podwieszane donice z zielonymi kwiatami dodadzą jej uroku. Pamiętajmy, że zazwyczaj takie panele montuje się nie bezpośrednio na ścianie, ale na specjalnym rusztowaniu. Najlepiej zatrudnić do tego zadania odpowiednich fachowców. Pamiętajmy, by odpowiednio dbać o nasze panele. Na nich może osadzać się kurz, a nie wszystkie są odpowiednie do ścierania ich wilgotną ściereczką. Naturalne drewno nie lubi wody, dodatkowo najlepiej jest je odpowiednio zaimpregnować.

Niektóre z nowoczesnych paneli będziemy mogli zamontować samodzielnie, zwłaszcza jeśli nie będziemy przykrywać nimi całej ściany, a jedynie jej fragment. W innych wypadkach najlepiej sprowadzić do tego celu fachowca, który najlepiej wybierze sposób montażu.